Bebek Düşürmenin Anne İçin Zararları

Çocuk düşürme durumları ile karşılaşan kadınların bu durumun neticesinde belirli zararlar ile karşılaşmaları söz konusu olabiliyor. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde doğum sonrasında sağır, kör, zihinsel, bedensel özürlü ve felçli olan çocukların gebelik döneminde düşük durumunun tam gerçekleşmemiş olmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu konuda açıklama yapan uzmanların düşük olaylarının anne adaylarının dikkatsizliği ile olabileceği gibi fizyolojik olarak kendiliğinden oluşan bir durum da olabileceğini belirtiyorlar. Gebelik döneminde yapılan muayenelerin dikkatsiz ve özensiz yapılması durumunda enfeksiyon durumlarının ortaya çıkması anne ve bebek ölümlerine yol açtığı gibi aynı zamanda doğan bebeklerin de sakat ve sağlıksız doğmalarına neden olabiliyor. Özensiz ve dikkatsiz geçirilen bu süreçlerde annelerin aşırı kanama şikayetleri ile karşı karşıya kalması da gözlemlenen diğer durumlar arasında yer alıyor.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük belirtileri arasında görülen en belirgin özellik anne adaylarının şiddetli kanamaya maruz kalmasıdır. Bu kana adet kanaması haricinde görülen şiddetli ve yoğun bir şekilde ortaya çıkan bir kana çeşidi olarak ortaya çıkıyor. Düşük nedeni ile ortaya çıkan kanama genellikle kahverengi veya koyu kırmızı şeklinde görülüyor. Kanama ile birlikte anne adaylarında şiddetli bir karın ağrısı şikayetleri de görülebiliyor. Böyle bir durumda anne adaylarının acilen doktora götürülmesi ve müdahale edilmesi gerekiyor. Bu belirtiler yüksek ihtimalle bir düşük belirtisi olarak algılansa da az da olsa düşük olmadan tedavi edilebilen bir durum olarak da ortaya çıkabiliyor. Zamanında hastaneye gidilmesi durumunda doktorlar tarafından yapılan müdahale ile düşükler önlenebiliyor.

Olağan Dışı Bir Durumda Yapılması Gerekenler

Gebelik döneminde olağan dış olarak gelişen şiddetli karın ve kasık ağrısı ve buna bağlı olarak da kahverengi ve koyu kırmızı şeklinde kanamalar ya da lekeler geliyorsa ani hareket etmeden bir yakının yardımları ile hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekiyor. Düşük durumlarının anne adaylarında meydana getireceği en büyük zarar psikolojik zararlardır. Hiçbir anne hayalini kurduğu bebeğini düşürmek istemediği için düşük sonrasında anne kesin olarak terapi altına alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir