Gebelik Sonlandırmak, Kürtaj Yaptırmak | Soru-Cevap

Hayatınızda her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir ve istekleriniz dışında birtakım durumlar gelişebilir. Gebelik yaşamak her ne kadar güzel bir şey olsa da, bazı durumlarda; kariyer planlamasında yeni bir bireye yer olmaması, ekonomik açıdan yetersizlik, evliliğin sona ermesi vb. durumlarda, gerçekleşmiş olan gebeliğin sonlandırılması istenebilir. Bu gibi istek dışı gebeliklerin sonlandırılması, ülkemizde yasal yollardan gerçekleşebilmektedir. Ülkemizde istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kürtaj işleminde 10 haftalık bir süreç belirlenmiş ve bundan sonraki haftalarda kürtaj yapılması yasal olarak yasaklanmıştır. Bunun bu şekilde olmasının sebebi tamamen insan sağlığını korumak amaçlı olmakla birlikte, ilerleyen haftalarda bebeğin büyüklüğü kürtaj operasyonu yapılmak istenirse ciddi anlamda sıkıntı yaratabilir.

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj operasyonu yapılmasına karar verdiyseniz, yapacağınız araştırmanın önceliği kesinlikle bu durumun maddi boyutundan çok sağlığınız olmalıdır. Çünkü bir çok merdiven altı  yerde de kürtaj operasyonu yapılmakta, fiyatı ucuz olmasına rağmen sağlık açısından çok büyük riskler bulundurmasının yanında, gelecekte sağlığınızda oluşabilecek büyük problemlerin de temelini oluşturabilirsiniz. Bundan sebep, yapacağınız araştırmada hekimin alanında ne kadar uzman olduğu, kürtaj operasyonunun yapılacağı yerin donanımlı olup olmaması, yine kürtaj operasyonu yapılacak yerin sağlık açısından yeterli olup olmadığı ve bunun gibi sorulara cevap bulmanız gerekmektedir.

Bazı gebelik yaşayan bireyler bizlere ilaç kullanılarak bu durumun sonlandırılıp sonlandırılamayacağı hakkında sorular sormaktadır. Kesinlikle bu konularda kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeniz gerekmektedir. Böyle bir durum söz konusu olmamakla birlikte en doğru bilgiyi hekimimizden alabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Sorular/Cevaplar:

Ben kürtaj oldum kadın doğum doktoruna muayene olsam anlaşılır mı?

Bir kadının kürtaj operasyonu yaptırdıktan sonra, belirli bir süre geçtikten sonra kesinlikle doktor tarafından dahi anlaşılması mümkün değildir.

Kürtaj görüntülerinin ya da videosunun hastalar tarafından izlenmesi uygun olur mu?

Öncelikle bu konuda günümüzde eskiye kıyasla, teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yapılan kürtaj operasyonları ağrısız bir şekilde olmasının yanı sıra pratiktir de. Sosyal medya üzerinden ulaşabileceğiniz kürtaj operasyonlarına ait videolar, görüntüler sizin üzerinde yanlış algıların oluşmasına sebep olmakla birlikte, sizi endişeye ya da korkuya sevk edebilir. Bu nedenle biz sosyal medya aracılığıyla ulaşabileceğiniz kürtaj operasyonuna ait görüntülere, videolara bakmanızı önermiyoruz. İçiniz rahat olsun, endişe etmenize gerecek bir durum mevcut değil.

Kürtaj ağrılı bir işlem midir, en çok kullanılan yöntemler nelerdir?

Artık günümüzde az önce de değindiğimiz gibi teknolojinin gelişimi kürtaj operasyonunu oldukça kolay bir operasyon haline getirmiştir. Genel anestezi uygulanarak ve hekimler tarafından en çok tercih edilen vakum yöntemi ile herhangi bir ağrı hissetmeniz mümkün olmamakla birlikte operasyondan sonra evinize dönerek günlük işlerinize devam edebilirsiniz.

Kürtaj kaç dakika sürer?

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 10 dakika sürmekle birlikte, gebelik yaşına ve çeşitli faktörlere göre bu durum değişebilmektedir.

Bekar kadınlar kürtaj olabilir mi, evlilik şart mı?

İstenmeyen gebeliklerde, kişi 18 yaşından büyük ve evli ise eşiyle birlikte kendi onayının alınması yeterlidir. Eğer ki bekar ve 18 yaşından büyük ise sadece kendi isteği yeterlidir. 18-15 yaş aralığında ise ebeveynlerinin bilgisi dahilinde bu işlem yapılması gerekirken, 15 yaşından küçük ise de her ne olursa olsun adli mercilere bildirilmesi gerekmektedir.

Evli kadınlar kürtaj olmak için eşlerini ikna etmek zorunda mıdır?

Kesinlikle yasalarımıza göre eğer ki 18 yaşından büyük, evli iseniz bu durumda sadece sizin onayınız yeterli olmamaktadır. Çünkü bu yaşadığınız evliliğin bir ürünü olduğu için eşinizle birlikte onayınız olması durumunda kürtaj işlemi gerçekleşebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir