Gizli Kürtaj Nasıl Yaptırılır? İstanbul’da Gizli Kürtaj Yapan Doktorlar

Öncelikle gebelik sonlandırmak adına yapılan gizli kürtaj aramalarının oldukça gereksiz bir çaba ve boşa duyulan endişelerden ibaret olduğunu sizlere söylemek isteriz. Kürtaj operasyonu oldukça normal karşılanması gereken bir durum olmakla birlikte, ülkemizde ne kadar yadırgansa da evlilik dışı ilişki yaşayan bazı çiftlerin de başına gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda endişeye kapılmadan konu hakkında alanında uzman kişilerden ve ülkemizin yürürlüğündeki yasalarından gerekli bilgileri almak gerekmektedir. Ancak bu durum böyle yaşanmamaktadır.

Genelde hamilelik yaşadığını fark eden birey telaşlanarak bir an önce konu hakkında bilgiler almak adına internette arama yapmaya başlamaktadır. Gizli kürtaj aramasının sebebinin ise, kürtaj işleminin yasal bir durum olmadığını sanmakla birlikte bir yol bulma adına yapıldığını düşünüyoruz. İşte tam da bu kısımda kürtaj operasyonunun bilgilendirilmesi konusunda eksik olduğunuzu düşünüyoruz. Çünkü zaten günümüzde kürtaj işlemi için yasal süre yaklaşık olarak 10 haftadır, yani böyle bir yasal süreç mümkündür. Bu konuda içinizin rahat olması gerekir. Ayrıca gebelik yaşama durumu evli çiftlerde söz konusu olduğu gibi evlilik dışı ilişkilerde de gebelik söz konusu olabilir, bu ne kadar yadırgansa da olması son derece doğal bir durumdur. Bu durumun duyulmaması ile özellikle ilgilenen, bizlere sorular soran hastalarla da karşılaşmaktayız. Kürtaj operasyonunun gizliliği hakkında konuşmak gerekirse bu durumun gizliliği öncelikle işlemi yapan doktorun, hastanenin kanunen görevidir. Eğer ki bu kurala uymamaları durumunda bu kişileri gerekli mecralara şikayet edebilirsiniz, sonuç alacağınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.

İstanbul’da gizli kürtaj yapan doktorlar

Bir önceki yazıda da sizlere belirttiğimiz gibi gebelik sahibi hastaların bu konudaki bilgilerinin eksik olması gizli kürtaj aramalarını sağlamakla birlikte, bu aramalar İstanbul’da gizli kürtaj şeklinde de olabilmektedir.

Kürtaj işlemi psikolojik olarak karar verilmesi oldukça zor bir karardır. Hatta kürtaj operasyonunun kendisinden çok kararının verilmesi daha zor olabilir. Kararını vermiş olan bireyler de gerek kişisel sebeplerden ötürü, gerek yaşadığımız ülkemizin bizlere getirdiği durumlardan dolayı bu işlemin gizli kürtaj olarak yaptırmak isteyebilirler. Bu isteği anlayışla karşılıyoruz ki zaten anlayışla karşılamayan hekimlerle karşılaşılsa dahi bütün hekimler bu kurala uymak zorundadır, çünkü gerçekten bir kural vardır. Hatta doktor olmak adına edilen Hipokrat yemininde dahi bunun teminatı verilmektedir. Sizin düşünmeniz gereken asıl konular bunlar değildir. Sizin düşünmeniz gereken asıl konular sağlığınız hakkındaki konulardır. Bu operasyon ciddi bir operasyondur –ne kadar kısa sürse de- hayati riskleri mevcuttur, önemli olan budur, önemli olan sağlığınızdır.

Aileden gizli kürtaj

Öncelikle soru ne gibi durumlarda kürtaj operasyonu için ailenin onayına ihtiyaç duyarız. 18 yaşından küçük gebeliklerde eğer ki 18-15 yaş aralığında ise birey ailenin onayı olmadan kesinlikle işlem yapılamaması gerekmektedir. Eğer ki gebelik yaşayan birey 15 yaşından küçükse, kesinlikle ailenin onayının olmasının yanında bu durum adli mecralara da bilgilendirme yapılmadır. Bu durum çok önemli olmakla birlikte tamamen çocukların korunmasına yöneliktir. Bu sebeple kanunlara uyulması gerektiğini bunların tamamen bizlerin iyiliği için olduğunu hatırlatmak isteriz.

Eşimden gizli kürtaj

18 yaşından büyük, evli bireylerde kesinlikle çiftlerin ikisinin de onayı olmadan kürtaj operasyonu eşinden gizli olarak yapılamamaktadır. Bu nüfus planlaması gereği kanunen bir şarttır. Bu kurala uymayan bireyler gerekli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. 18 yaşından büyük olsa da evli olmadan bir ilişki yaşayan bireyler, kanunen evli olarak gözükmedikleri için kürtaj operasyonunu yaptırmak için birliktelik yaşadığı kişiden izin almadan bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir