İstanbul’da Kürtaj Yapan Yerler – Soru/Cevap

İstanbul’da kürtaj işlemini yaptırabileceğiniz birçok kurum bulunmaktadır. Devlet hastanelerini ve özel hastanelerinin yanında bazı hekimler özel kliniklerinde de bu hizmeti vermektedir. Tabii sizlerin dikkat etmesi gereken bu hayati önem taşıyabilecek operasyonu gerçekleştirmek için, sağlığınızın paradan daha önemli olduğunun bilincinde olup, alanında uzman hekimleri ve hijyen kurallarına tam anlamıyla uyan yerleri bulmaktır.

Bizlerde İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan, alanında uzman hekimlerin bulunduğu ve sağlıklı koşulların en üst seviyede olduğu özel kliniğimizde sizlere hizmet veriyoruz. Eğer ki hastaların özel istekleri gerçekleşirse, kürtaj işlemini özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde yapabilmekteyiz. İstanbul’da kürtaj işlemi için kesinlikle tercih etmeniz gereken bir adres olmalıyız ve şu konuda şüpheniz olmasın, sizin isteğiniz dışında özel bilgileriniz, asla kimseyle paylaşılmayacaktır.

Sizler de kürtaj yaptırmaya İstanbul’da karar verdiyseniz, birçok kurumu bu konuda faaliyet gösterirken görebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki özel hastanelerin fiyatları, devlet hastanelerine göre biraz daha fazladır. Ayrıca bu konuda kendi muayenelerinde işlem yapan hekimler de mevcut olmakla birlikte, buralarda otelcilik ücreti ödenmediğinden diğerlerine göre biraz daha uygun olabilmektedir.

Soru/Cevap:

Kürtaj fiyatları ortalama ne kadardır?

Kürtaj fiyatları İstanbul’da, hastanın isteklerine göre ve uygulanması gereken operasyon yöntemine göre fiyatlandırmasında değişiklik göstermektedir. Az önce de değindiğimiz gibi özel hastaneler genelde en pahalı olmak üzere devlet hastaneleri ve özel muayenede yapılan operasyonların fiyatları bunları takip etmektedir. Genellikle kürtaj işlemi yüksek seviyeli ve tam donanımlı hastanelerde 3000-3500 lira arası değişmekte iken sıradan normal hastanelerde bu fiyat 1500-2000 lira olmakla birlikte, kürtaj işlemi muayene şartlarında 800 lira civarındadır.

Sizlere net bir fiyatı internet üzerinden verememekteyiz. Bunun sebebi rekabet kurulunun belirlediği kurallar gereğince olmakla birlikte, eğer ki bu kurala uyulmaması takdirinde, bu konuda yetkili Türk Tabipler Birliği tarafından ağır cezalara maruz kalınmaktadır. Sizler de kürtaj işleminizin ne kadar tutacağını öğrenmek istiyorsanız, bizlere gelip muayene olduktan ve varsa isteklerinizi bize bildirdikten sonra öğrenebilirsiniz. Bunların dışında işlem yöntemi de fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Bu yöntemler genel anestezi ve lokal anestezi olmakla birlikte, lokal anestezi de fiyat genel anesteziye göre daha düşüktür ama hekimlerimizin tercihi gerek kolaylığı gerek pratikliği açısından genel anestezi olmaktadır.

Yedi ya da daha büyük, dokuz haftalık gebeliklerde vakum yöntemi ile kürtaj yapılabilir mi?

 Kürtaj işleminin yasal süresi ülkemizde bilindiği gibi 10 hafta olmakla birlikte, 10. hafta bu süreye dahildir. Bu süreye kadar olacak bütün kürtaj işlemlerinde vakum yöntemi kullanılabilir. Zaten  günümüzde risklerin en az seviyede bulunduğu ve en sağlıklı yöntem olarak vakum yöntemi uygulanmaktadır.

En fazla kaç kere kürtaj yaptırabilirim?

Bu konunun öncelikle çocuk oyuncağı olmadığını, bir insanın hayatını etkileyen bir karar aldığınızın bilincinde olmanız gerektiğini söylemek isteriz. Eğer ki şartlar, kürtaj işlemini gerektiriyorsa bu işlemi yaptırmak için bir sınır yoktur. Yalnızca dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yapılacak işlemlerde rahmin zarar görmemesidir. Eğer rahim zarar görür ve bebeğin tutunduğu yerler etkilenirse bu durumdan, sonraki doğumlarda bu bebek ve hasta adına sıkıntılar yaratabilir. Bunun dışında dikkat edildiği sürece yapılacak kürtaj işleminin söylediğimiz gibi bir sınırı olmamaktadır.

Kendiliğinden düşük yaptım sonrasında kürtaj yapılması mutlaka gerekiyor mu?

Öncelikle bu soruya sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için muayene olmanız gerekmektedir. Ultrason ile rahim içi kontrol edildikten ve rahmin içinde parçacık kalıp kalmadığı öğrenildikten sonra cevap verebilmekteyiz. Eğer rahim içinde parçacık kalmışsa bunun mutlaka kürtaj işlemi ile temizlenmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir