Kadın Kürtaj Fiyatları

Kürtaj işlemi oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulama yapılan merkezlerin hepsinde de kadın kürtaj fiyatları gebelik haftasıyla orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı kesin genel geçer bir fiyatlandırma mümkün değildir. Önemli olan kıstas gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzdur. Bu hesaplamalar günümüzde genelde yanlış yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken zaman dilimi en son adet görülen zamanın ilk günüdür.  Genel olarak gebelik haftasına göre fiyatlandırma olmasına karşın, muayene sonrasında oluşabilecek durumlara göre de fiyatlar farklılık gösterebilir.

Geçmişten günümüze kürtaj, kadınların korktuğu bir operasyon çeşidi olmuştur. Bunun sebebi eskiden kalma yöntemlerin insanlar tarafından dillendirilmesi ve insanların hala bu görüntülere sosyal medya aracılığıyla ulaşabiliyor olması. Bu da hala aynı yöntem adımlarının izlendiğini kanaatini insanın aklına getiriyor. Aslında gerçek tamamen bundan farklı olmakla birlikte, oldukça basit bir cerrahi müdahale ile 5-7 haftalık bir gebeliğin vakum operasyonu ile çocuk aldırma operasyonu yaklaşık 3 dakika kadar sürmektedir.

Kürtaj psikolojik olarak sıkıntı veren bir süreç olabilir. Bizim de bu konuda psikolojimizi daha kuvvetli tutacak sözcüklere ihtiyacımız olabilir. Kürtaj genel bilinen haliyle parça almak anlamında kullanılır. Kadınların kanama bozukluklarında, menopoz sonrası oluşan kanamaların tetkiki için ve kısırlık araştırmalarında yumurtlamanın olup olmadığı kontrolünü anlama operasyonunun adı da kürtaj olarak adlandırılır.

 Kürtaj yerine:

 1. Gebeliğin sonlandırılması
 2. Çocuk aldırma
 3. Bebek aldırma
 4. Hamilelik sonlandırma

gibi tanımlamaları kullanmamız daha sağlıklı olabilir.

Kürtaj kelimesi ilk duyulduğunda insana biraz ürkütücü gelse de, insanların plansız gebeliği önlemek adına, ekonomik yeterliliği sağlayamadıkları ve sosyal planlarını desteklemeyen durumlarda istek dışı gebelikleri önlemek adına başvurabilecekleri bir yoldur. Bu durumu eleştiren bireylerde zamanla bazı durumlarda bu gibi faaliyetlerin gerekliliğinin farkına varırlar. Gebeliğinizi kendinizde çok basit şekilde hamilelik testleriyle kontrol altında tutabilir ve bu sayede hamileliğiniz hakkında bilinçli birey olabilirsiniz.

Kürtaj operasyonunun fiyatları çeşitli isteklere ve hastanelere göre farklılık gösterebilmektedir. Yalnız bu fiyatları reklam yaparcasına bildirmek rekabet kuralı gereği yasaklanmıştır. Türk Tabipler Birliği bu konu ile ilgili olan ve çok ağır yaptırımlarda bulunabilecek yetkili bir kurumdur.

Türkiye’de istek dışı gebelik ile karşılaştıktan sonra, internette arama yaparken insanlarımız sık kullandığı kelimeler şunlardır:

 • Kürtaj
 • Kürtaj fiyatları
 • Kürtaj fiyat
 • Kürtaj fiyatı
 • Kürtaj videosu
 • Kürtaş fiyatları
 • Kürtaj Ücreti
 • Çocuk aldırma fiyatları
 • Çocuk aldırma fiyatı

Daha önce kürtaj işleminin fiyatının bir çok faktöre bağlı olarak değiştiğini belirtmiştik.

Nedir peki bunlar?

 • Kürtaj fiyatları gebelik haftasına göre değişkenlik göstermektedir.

Kürtaj işleminin uygulanabilmesi için en geç 10.hafta dahil olmak üzere, 10. Haftada da kürtaj uygulanabilmekte ve her geçen haftada ücret buna bağlı olarak artmaktadır.

 • Kürtaj fiyatı bulunduğu semtlere göre değişkenlik göstermektedir.

Merkezi semtlerde istenilen fiyatlar diğer semtlere göre 5-6 katına kadar fark gösterebilmektedir.

 • Yapıldığı yere göre bu fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Elbette tahmin edileceği üzere özel hastaneler, devlet hastanelerine göre daha fazla fiyat vermektedirler. Sizin isteğinize bağlı olarak özel hastanelerde bu fiyat biraz daha artabilir ya da azalabilir. Özel muayenelerde yapılan kürtaj işlemleri elbette hastanelerde alınacak ücretlerden daha düşük seviyeye makul olacaktır. Fakat insanlar daha donanımlı ekipmanların ve ekibin olmasından dolayı daha çok hastaneleri tercih etmektedirler.

 • Doğurganlık Özelliğine Göre

Daha önce doğum işlemi yapmış kadınların kürtaj işlemleri, doğum yapmamış kadınlara göre daha kolay olmaktadır. Bu nedenle doğum yapmamış kadınlar için kürtaj işleminde istenecek ücret daha yüksektir.

 • Yapılış Şekline Göre

Kürtaj işlemi, lokal ya da genel anestezi yolu ile yapılabilir. Genellikle ağrı hissedilmemesi sebebiyle tercih edilen yol genel anestezi olmasıyla birlikte her iki yöntemde uygulanmaktadır.

Gerek hastanelerin gerek hekimlerin ve gerekse kliniklerin rekabet kuralları gereği fiyat bildirmesi yasak olmakla birlikte, bu kurallara uyulmaması durumunda Türk Tabipler Birliği tarafından ağır yaptırımlarla karşılaşabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir