Kimyasal Gebelik Nedir ?

Kimyasal bir gebelik, implantasyondan kısa bir süre sonra erken gebelik kaybına neden olur. Kimyasal hamilelikler tüm düşüklerin yüzde 50 ila 75’ini oluşturabilir.

Kimyasal hamilelikler, ultrasonlar fetüs bulabilmeden önce gerçekleşir, ancak hCG veya insan koryonik gonadotropin seviyelerini tespit etmek için gebelik testi için çok erken değildir. Embriyo implante edildikten sonra oluşturulan bir gebelik hormonudur. Doktorunuz, bunun için kanınızı test ederek bir kimyasal hamilelik onaylayabilir.

Pozitif bir gebelik testinden bir veya iki hafta sonra düşük yapmak , tahrip edici olabilir.

Kimyasal hamileliğin belirtileri

Kimyasal hamilelik belirtilere sahip olamaz. Bazı kadınların hamile olduğunu fark etmeden erken bir düşük yaparlar.

Semptomları olan kadınlar için, pozitif bir gebelik sonucu almak için adet kanaması ve vajinal kanama menstrüel benzeri mide kremi içerebilir. Pozitif gebelik testinden sonra kanamanın her zaman bir kimyasal hamilelik anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Kanama, embriyo rahime bağlandığında olan implantasyon sırasında da yaygındır.Bu işlem uterin astar boyunca küçük kan damarlarını parçalayabilir veya hasar görebilir ve bu da kanın serbest bırakılmasına neden olur. Spotting genellikle pembemsi veya kahverengimsi bir deşarj olarak gözükür. Bu, gebelikten sonraki 10 ila 14 gün içinde normaldir.

Kimyasal bir gebelik genellikle bulantı ve yorgunluk gibi gebelikle ilgili semptomlara neden olacak kadar uzun sürmez.

Bu tür düşük, diğer düşüklerden farklıdır. Düşükler, hamilelik sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Fakat 20. haftadan önce daha yaygınlar. Bir kimyasal gebelik, diğer yandan, implantasyondan hemen sonra her zaman oluşur. Genellikle tek semptom menstrüel benzeri kramp ve kanama olduğundan, bazı kadınlar menstrüel döngüsünü yaşadıklarını varsayarlar.

İn vitro fertilizasyon

Kimyasal bir gebelik, in vitro fertilizasyondan (IVF) sonra da olabilir. Yumurtalardan yumurta çıkarılır ve sperm ile karıştırılır. Döllenmeden sonra embriyo rahime aktarılır.

IVF, çünkü nedeniyle düşünemiyorsanız bir seçenektir:

  •  bozulmuş fallop tüpleri
  •  yumurtlama problemleri
  •  endometriyozis
  •  rahim miyomları
  •  diğer doğurganlık sorunları

Bir kan testi, IVF’den sonra 9 ila 14 gün içinde genellikle kullandığınız klinikte bağlı olarak hamileliği kontrol etmek için verilir.

İmplantasyon gerçekleşirse kan testi sonuçları pozitif olacaktır. Ancak ne yazık ki, embriyo anormallikleri kısa süre sonra kimyasal hamileliğe neden olabilir.

IVF sonrasında düşük, yürek kırıcı olabilir, ancak aynı zamanda hamile kalabilmenin bir işaretidir. IVF’de yapılan diğer girişimler başarılı olabilir.

Kimyasal hamileliğin nedenleri

Kimyasal hamileliğin kesin nedeni bilinmiyor. Fakat çoğu durumda, düşük, olasılıkla düşük kalitede sperm veya yumurta nedeniyle embriyo ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Diğer nedenler şunları içerebilir:

  •  anormal hormon seviyeleri
  •  rahim anormallikleri
  •  uterus dışına implantasyon
  •  klamidya veya frengi gibi enfeksiyonlar

Bazı tıbbi problemler gibi, 35 yaşın üstünde olması kimyasal bir gebelik riskini arttırır. Bunlara kan pıhtılaşması ve tiroid rahatsızlıkları dahildir.

Ne yazık ki, kimyasal bir gebeliği önlemenin bilinen yolu yok.

Bir kimyasal hamileliğin tedavisi

Kimyasal bir gebelik her zaman gebe kalmadığınızı ve sağlıklı bir şekilde doğum yapamadığınız anlamına gelmez. Bu tür düşüklerde kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, gebe kalmanıza yardımcı olacak seçenekler vardır.

Birden fazla kimyasal hamileliğiniz varsa, doktorunuz alttaki olası nedenleri teşhis etmek için testler yapabilir. Doktorunuz davayı tedavi edebiliyorsa, bu başka bir kimyasal hamilelik riskini azaltabilir.

Örneğin, tanı konulmamış bir enfeksiyon nedeniyle erken düşük geçirilmişse, enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik almak gebe kalma ve gelecekte sağlıklı bir doğum yapma şansınızı artırabilir. Düşük doğum rahiminizle ilgili sorunlardan kaynaklanıyorsa sorunu gidermek ve sağlıklı bir hamilelik yaşamak için cerrahi bir prosedüre ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca kimyasal gebeliğin vücudun gebelik hormonu üretmesine neden olan tek koşul olmadığını bilmelisiniz. Yüksek gaitik hCG seviyeleri, ektopik hamilelik ile de ortaya çıkabilir. Bu, bir yumurta uterusun dışına implant olduğunda ortaya çıkar. Ektopik hamilelik, kimyasal bir gebeliği taklit edebildiğinden, doktorunuz bu durumu ekarte etmek için test yapabilir.

Götürmek

Kimyasal bir hamilelik, vücudunuzun sağlıklı hamilelik yapamadığı anlamına gelmez. Erken gebelik düşüklüğünün nedenlerini öğrenirseniz, uygun tedaviyi almanız mümkün olabilir. Bu, altındaki nedeni düzeltebilir.

Doktorunuzla konuşun ve seçeneklerinizi tartışın. Doktorunuz ayrıca destek grupları veya danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi sağlayabilir. Eğer düşükten sonra duygusal desteğe ihtiyaç duyarsanız, bunlar kritik olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir