Kürtaj Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kürtaj işleminin ayrıntıları:

Kürtaj işlemi karar verme aşamasında, operasyon aşamasından daha zor bir süreçtir. Eğer ki siz ve eşinizin kararı doğrultusunda, kürtaj işleminin gerçekleşmesi kararını verdiyseniz artık süreç uygun adımların takip edilmesiyle devam etmektedir. Peki nedir bu adımlar? Bu adımların başında doğru hastaneyi ve hekimi bulmak yer edinmektedir. Geriye kalan aşamalar, operasyon yönüyle alakalıdır.

Kürtaj işlemi için karar verdiniz, doğru hekimi buldunuz, şimdi sıradaki aşama doktorunuza kürtaj işlemi öncesinde kontrole gitmektir. Bu kontrolde doktor, gebelik yaşını öğrenecek, sizin kan uyumunuza bakacak ve kalıcı sağlık sorunlarınız ya da düzenli kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi alacaktır. Daha sonrasında sizin ve hekiminizin ortak kararı doğrultusunda, kürtaj yöntem belirlenecektir. Kürtaj işlemi, genel anestezi ve lokal anestezi olmak üzere iki yol ile gerçekleşmektedir. Hekimler genellikle genel anesteziyi seçmekle birlikte, hastanın durumuna ve isteğine göre lokal anestezi de tercih edilebilir. Genel anestezide ağrı hissedilmeksizin kolay ve pratik bir yöntem olmasının yanında lokal anestezide kısmı uyuşukluk sağlandığından işlem sonrası sızı duyulabilmektedir.

Genel anestezinin yapıldığını varsayarsak, genel bir uyuşukluk sağlandıktan sonra, plastik kanüller rahmin içerisine yerleştirilir ve negatif bir basınç sağlanarak gebeliğin sonlandırılması sağlanır. Plastik kanüller her işlemde yenilenmelidir, bu sağlık açısından kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Plastik kanüllerin, gebeliğin kaçıncı haftasında olduğuna göre ince-kalınlık durumu değişebilmektedir. Vakum yöntemi denilen bu yöntemimiz günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Bu yöntemle artık o eski metal küretlerle yapılan kürtaj operasyonları çok uzaklarda kalmıştır. Vakum yöntemi ile alınamayan parçalar kaşık yöntemi ile alınarak gebelik işlemi sonlandırılmaktadır.

Gebeliğin haftası kürtaj operasyonunun gidişatını belirleyen önemli bir faktördür. Eğer ki gebelik 5. haftadan daha küçükse yapılan operasyonda başarılı bir sonuç alındığı düşünülse de, gebelik devam edebilir. Bu durum kürtaj işleminden sonraki hafta kontrolde fark edilmesi ve gerekirse ameliyat yapılası gerekebilir. Kürtaj operasyonları yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Tabii bu durum gebelik yaşına göre çok fazla fark etmese de değişebilir.

Kürtaj işlemi bittikten sonra, hasta doktor gözetiminde 1 saat kadar bekletilmeli ve ardından doktor tarafından uygun görülürse evine gidip istirahat etmesi ya da günlük işlerine devam etmesi uygun görülebilir. Kürtaj işleminden sonra dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bu husus, kürtaj sırasında ve sonrasında vücudunuz enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek bir hal almaktadır. Mikroplara karşı savunmasız olduğunuz bu zaman diliminde,  doktorunuz gözetimi olmadan herhangi bir işlem içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Cinsel ilişkide bulunmak, denize-havuza girmek, duş almak vb. gibi durumlar bunlardan bazılarıdır.

Kürtaj işleminde oluşabilecek bazı riskler mevcuttur. Doktorların amacı ise bu riskleri en aza indirmekten ibarettir. İşlem sonrasında oluşmuş olan risklerin tedavisi ile yeni bir gebelik yeniden sağlanabilir.

Genel Anestezi

Genel anestezinin sadece tam donanımlı hastanelerde yapılması gerekmektedir. Çünkü bu operasyon ciddi bir işlem olmakla birlikte, yetersiz donanımlı hastanelerde yapılacak olacak yanlış işlemler ve eksik sağlık problemleri ile önü alınamayacak sorunlar doğabilir.

Sedo anestezi

Bazı durumlarda operasyon geçirecek hastanın eşiği düşük olabilir ya da ağrı hissetmekten korkuyor olabilir. Bu ve bunun benzeri zamanlarda, yaratılacak herhangi bir olumsuzluğu, mutsuzluğu azaltmak adına damar yolu ile sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar ile, hafif bir uyku hali oluşturulur ve operasyon rahatlıkla gerçekleştirilir.

Lokal anestezi

Lokal anestezi kısmi bir uyuşukluk için kullanılır. Rahmin gerekli bölgesine uyuşturucu maddeler uygulanarak gerçekleştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir