Kürtaj Fiyatları 2017

2017 ve 2018 yıllarında özel hastanelerde ve devlet hastanelerde hastalara uygulanan kürtaj fiyatları konusunda bilgi almak isteyen okuyucularımız için derlediğimiz yazımızda, yasal olarak tam rakamlar vermemiz yasak dahi olsa, kürtaj ameliyatına ait maliyetlerin aşağı yukarı ne kadar tuttuğu ve küretaj masrafları ile ilgili daha kesin ve net rakamlara nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili konulara değineceğiz;

Güncel Kürtaj Fiyatları

Günümüzde sayısı oldukça fazla olan bilinçsiz ve korunmasız cinsel birliktelikler, neredeyse toplumda yarı yarıya bireyleri kürtaj yaptırmaya yöneltmektedir.

Kürtaj işlemi bu boyutlara gelmişken, fiyatlar arasında kesin olarak bir belirlilik olmamasıyla birlikte, genel olarak kürtaj fiyatları 700 lira ile 3000 lira arasında çeşitli sebeplere göre değişkenlik gösterebilir.

kürtaj fiyatları

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Özel hastaneler ve özel kliniklerde yapılan kürtaj fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak 500-700 TL ile 2500-3000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Devlet hastanelerinde kürtaj isteğe bağlı olarak her zaman yapılmıyor olsa da, keyfi kürtaj işlemi gerçekleştiren SGK hastanelerinde ise fiyatlar özel hastanelere göre çok daha uygun ve ortalama 150 TL ile 700 TL arasında değişiyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu adlı yazımıza bakabilirsiniz

Kürtaj Fiyatlarını Etkileyen  Faktörler Nelerdir?

Kürtaj fiyatları, işlemin uygulanacağı hastanenin nitelikleri, sahip olduğu tıbbi teçhizat ve kullandığı malzemelerin kalitesi, çalıştırdığı doktorların nitelikleri ve ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi v.b. pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Diğer yandan tabii ki sizin istekleriniz olacaktır. Bunun yanında Türk tabipler birliğinin belirlediği fiyatlar ile sizin istekleriniz arasındaki kurulacak dengeye göre bu fiyatlar daha detaylı bir şekilde belirlenecektir. Yapılacak muayene, ultrason ve uygulanacak kürtaj işleminden bir hafta sonraki yapılacak kontrol için verilecek ücret, eğer uyutularak yapılacak ise anestezi ücreti ve bu işlemin hastanede yapılması isteniyorsa hastaneye verilmesi gereken otelcilik ücretleri, bu fiyatları oluşturan faktörler arasındadır.

Bütün bu bilgilerin ışığında özel hastanelerde uygulanan kürtaj işleminin, devlet hastanelerine göre daha yüksek fiyatlarda olduğunu elbette ki söyleyebiliriz. Bunun sebebi sizin isteklerinize daha fazla hitap etmesi ve daha fazla isteklerinize yönelik hareket etmeleridir. Seçilen her hastaneye göre tahmin edersiniz ki yapılacak kürtaj işleminde bir değişiklik olmamakla birlikte sizlere yönelik, çalışan personelin ilgi ve alakasında bir değişlik ya da eksiklik olmayacaktır.

Kürtaj işleminin fiyatlandırmasını daha detaylı olarak şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Gebelik işlemine ne kadar erken müdahele edilecekse, kürtaj ücreti ona göre düşüklük göstermektedir. ( gebeliğin 10 haftayı geçmemesi şartıyla zira 10 hafta gebelik yaşından büyük hamilelikler, tıbbı bir gereklilik olmaksızın sona erdirilimemektedir. Aksini yapan ya da yapmayı teklif eden hastaneler ve sağlık personelleri yasal olarak suç işlemekte ve sizin hayatınızı tehlikeye atmaktadır)
  • Özel hastanelerin fiyatlarının devlet hastanesine göre fazlalık göstermesinin yanında, özel hastaneler arasında da kesin bir fiyatlandırma bulunmamakta birlikte kürtaj fiyatları değişebilmektedir. Hastanenin kürtaj dışındaki diğer ameliyatlarında uyguladığı fiyat politikası, ortalama olarak kürtaj ameliyatı fiyatlarına da yansıyacaktır.
  • Klinik ve özel muayenehanede yapılacak kürtaj, otelcilik masraflarından arınacağından daha uygun fiyatlı olacaktır ancak diğer yandan, küretaj bir cerrahi operasyondur ve minimum dahi olsa komplikasyon riski taşımaktadır. O yüzden bir klinik ya da özel muayenehane yerine, tam teçhizatlı bir hastanede işlem yapılması sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.
  • Kürtaj yaptıracağınız yere karar verirken, kar zarar ilişkisi yaparak, fiyat performans ilişkisine göre karar vermelisiniz.
  • Lokal anestezi, genel anesteziye göre daha uygundur. Ancak genel anestezi çok daha rahat ve stressizdir. Her ikisinde de ağrı duymazsınız.
  • Vakum aspirasyon ile uygulanan kürtaj ücretleri, eskiden kullanılan metal kaşık yöntemlerine göre daha yüksektir. Ama hem bebeğin ana rahminden ayrılmasındaki işleyiş biçimi sebebiyle daha insancıl bir yöntem olarak kabul edildiğinden hem de

Kürtaj işlemi fiyatlandırması için daha detaylı sorularınız varsa yazı altına yorum bırakacak olursanız, sadece bizler tarafından görüntülenecek olan e-mail adresinize ilgili bilgilendirme yollanacaktır.

Kimlerin kürtaj yaptırması uygundur?

18 yaşından büyük evli ya da bekar kadınlar, gebeliği 10 haftayı geçmemiş ise kürtaj işlemini ilgili ücreti ödemeleri kaydıyla herhangi bir özel hastanede sorunsuz bir şekilde yaptırabilirler.

Tıbbi durumu dolayısıyla – aşırı kanama- düşük v.b. – acil bir şekilde kürtaj yaptırması gereken yetişkin kadınlar için özel hastanelerin acil bölümünden sevk edilmeleri durumunda, herhangi bir ücret ödemeden, özel hastanelerde de kürtaj yaptırabilirler.

Kürtaj işlemi bilgilerime kimler ulaşabilir?

Bu konuda kesinlikle meraklanmayın, kürtaj işleminize dair bilgileriniz, sizin isteğiniz dışında kimse ile paylaşılmaz. Ancak sizin istediğiniz ve bilginiz doğrultusunda diğer kişiler ile paylaşılabilir. Ancak şayet 18 yaşında küçük iseniz, yasal olarak ebeveynlerinizden birinin izni gerektiği için durum her türlü aklı başında sağlık personeli tarafından ailenize bildirilecektir.

Kürtaj Yaptırmak İçin Param Yok Yasadışı Kürtaj Yapan Yerler Bulamaz Mıyım

Kürtaj yaptırmak için gereken ücreti bulamayan ya da ailesinin haberi olmasın diye merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde yasa dışı yollarla kürtaj yaptırmaya kalkan kadınlar ve genç kızlar, sonu ölüme kadar gidebilecek pek çok komplikasyonla karşılaşmaktadırlar. Filanca kişinin tıbbi lisansı olmayan bir kişiye yaptırdığı bebek düşürme işleminin sorunsuz sonuçlanmış olması, sizin de bu kadar şanslı olacağınız manasına gelmez.

Kürtaj, mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından hastane şartlarında yapılması gereken, bilgili personel tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça basit ancak yine de ciddiye alınması gereken bir cerrahi operasyondur ve kürtaj fiyatları, pek çok ameliyata göre çok daha uygun fiyatlıdır.

İstanbulda Kürtaj Fiyatları Diğer Şehirlerden Daha mı Yüksek?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerdeki özel hastanelerde yapılan pek çok ameliyatta olduğu gibi, kürtaj operasyonlarında da fiyatların Türkiye’nin diğer illerine göre bir miktar daha yüksek olduğunu söylememiz yanlış olmaz ancak diğer yandan İstanbul gibi büyük şehirlerde, çok fazla doktor ve hastane alternatifi olduğundan, kürtaj yapılan hastane ve kliniklerden fiyat isteyebilir ve fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra, size güven veren yerler arasında bütçenize uygun olan yeri seçebilirsiniz.

 

Kürtaj Fiyatları 2017” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir