Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaj hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları:

Kaçıncı haftaya kadar gebeliklerde kürtaj kullanılabilir?

Bu sürecin sınırları yasalarımız dahilinde belirlenmiş olup, yaklaşık bir 10 haftalık gebelik haftası süresinde kürtaj işleminin uygulanması mümkündür. Gebelik haftasının hesaplanması konusunda çeşitli sıkıntılar mevcut olabilmektedir. Gebelik haftası hesabı için, son adet görülen zamanın ilk gününü başlangıç olarak kabul edebiliriz.

Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman başlar?

Kürtaj işleminden sonraki birinci hafta kanamalarınızın olmadı oldukça doğaldır. Ancak bu kanamalar, adet kanamalarıyla karıştırılmamalıdır. Bu kanamalar, kürtaj operasyonu sırasında vücut içerisinde kalan parçacıkların dışarıya atılması ile ilgilidir. Bir sonraki adet görülme zamanı, kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 35-40 gün sonra olacaktır.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Hayır, böyle bir durum söz konusu değildir. Yapılan kürtaj işlemlerinden sonra hekiminizin önerdiği ilaçları kullanarak başarılı bir şekilde yeni oluşabilecek gebelikler açısından sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Belki de kürtaj operasyonunun araştırmasını yapan insanların, bu konuda en çok merak ettiği konulardan biri olan kürtaj fiyatları, internet üzerinden sizlerle paylaşılmamaktadır. Bunun sebebi rekabet kurulunun belirlediği kurallar çerçevesinde olmakla birlikte kurala uymayan kurum ya da kişilerin, bu konuda yetkili Türk Tabipler Birliği tarafından cezalandırılması söz konusu olabilir. Sizler de kürtaj fiyatlarını doğru bir şekilde öğrenmek için bizlere başvurmanız gerekir. Genel olarak, devlet hastaneleri en uygun olmakla birlikte, özel hastaneler bu fiyatların biraz daha üzerinde olabilmektedir.

Lokal anestezi mi genel anestezi mi kürtajda daha iyidir?

Günümüzde hekimlerin en çok tercih ettiği yöntem vakum yöntemi olmakla birlikte, bu yöntemle hekimler genel anestezi uygulamayı daha uygun görmektedir. Hekimlerin  genel anestezi tercihlerinin sebebi, genel anestezinin, lokal anesteziye göre daha pratik olması, hastanın operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmemesi ve operasyon sonrasında hastanın kürtaj işleminin etkisinden daha kolay kurtulur halde olmasındandır.

1 veya 2 aylık gebelikte kürtaj yapılır mı?

Gebelik yaşadığınızı fark ettiğiniz anda, bir an önce giderek istenmeyen gebeliğinizden kurtulmak isteyebilirsiniz. Bu isteğiniz oldukça doğaldır bunu yadırgamıyoruz. Ama gebeliğinizin ultrasondan net bir şekilde görülmesi ve başarılı operasyonlar uygulanması için en azından 4-5 hafta geçmiş olması gerekir. Aksi takdirde bu haftadan önce uygulanan operasyonlarda, başarılı bir operasyon yapıldığı sanılsa dahi gebeliğin devam ettiği durumlar mümkün olmaktadır.

5 haftalık veya 6 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılabilir mi?

Kürtaj operasyonunun uygulanması adına tercih edilebilecek en uygun haftalar 5-6 haftaları arasıdır. Bu haftalar arasında gebelik tam olarak ultrasondan görülebilecek seviyeye gelmesinin yanında, daha da büyümeden ve sorun teşkil etmeden gebeliğin sonlandırılması ile yapılabilir.

9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Artık gebeliğin yeterince büyüdüğünü düşürsek bu haftalar ve bu haftalardan sonra, kürtaj işlemi için daha fazla efor sarf etmek gerekecektir. Bundan dolayı yapılacak işlemlerde duyulan acılar artabilmektedir. Bu acıları en aza indirebileceğimiz yöntem genel anestezi yöntemidir, bizlerin tavsiyesi genel anestezi eşliğinde bu operasyonların yapılmasıdır.

Kaç kez kürtaj olunabilir?

Bu konuda bir sayı sınırı bulunmamaktadır. Yalnız kürtaj işleminin çocuk oyuncağı olmadığını bilmeniz gerekmekte ve çok gerekmedik durumlar dışında bu yola başvurulmamalıdır. Çünkü kürtaj operasyonu ne kadar günümüzde pratik ve kolay uygulanabilir bir yol olsa da sonuçta cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle her cerrahi operasyonun barındırdığı riskleri barındırmasının yanında ölümcül riskleri de mevcuttur.

Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır?

Gebelik materyalinin tamamının düşmesi ve kanamanın olmaması sayesinde kürtaj yapılması şart değildir. Ancak gebelik materyali düşük işleminden sonra kalmış ve kanama devam ediyorsa kürtaj yapılması şarttır.

Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?

Bu şekilde yöntemlerin olduğundan ve size yardımcı olabileceğiniz belirten gerek kişilerden, gerekse internet sitelerinden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü böyle bir kürtaj yöntemi mümkün değildir. Hekimlerden bağımsız yapılacak her gebelik sonlandırma işlemi ciddi riskler barındırır.

İkinci veya üçüncü kere kürtaj olmak riskli midir?

Her kürtaj operasyonu kendi içinde riskler barındırır.

Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi uygulanabilir mi?

Bazı durumlarda üzerine boşalma sonrasında, gebelik oluşabilmektedir. Yine bazı durumlarda bakireliğin bozulmaması ile birlikte kürtaj operasyonu uygulanabilineceği gibi bu durum genellikle mümkün olmamakla, kızlık zarının bozulmayacağının garantisi verilmez.

Kürtaj olduğum sonradan anlaşılabilir mi?

Kürtaj olduğunuzu belirli bir süre geçtikten ve rahmin üzerindeki etkilerin onarılmasından sonra, kürtajınızı yapan doktor dahil kürtaj olduğunuzu anlayamaz.

Kürtaj videoları ve görüntüleri izlemek uygun mudur?

İnternette dolaşan kürtaj operasyonuna ait videolar, görseller genellikle eski zamana ait yöntemlerin gösterildiği video ve görselleri oluşturur. Bu nedenle izleyen birey, günümüzde de bu şekilde kürtaj yapıldığını sanarak korkabilir. Bundan dolayı bu videoları ve görselleri dikkate almayarak en sağlıklı bilgiyi yine kendi hekiminden alması gerekir.

Kürtaj ağrı ve acı verir mi?

Lokal anestezilerde kürtaj operasyonlarından sonra ağrı, sızı duyulabilirken, genel anestezi ile birlikte yapılan kürtaj operasyonlarında ağrı, sızı duyulmaz.

Kürtaj için en çok kullanılan yöntem nedir?

Kürtaj operasyonu için günümüzde en çok kullanılan yöntem vakum yöntemi olmakla birlikte bu yöntem, genel anestezi ile birlikte uygulanmaktadır.

Bekarlar kürtaj olabilir mi, evli kadınlar kürtaj için eşlerinden izin almalı mı?

Kürtaj olabilmek için 18 yaşından büyük iseniz evli ya da bekar olmanız önemli değildir, kürtaj olabilirsiniz. Yalnızca evli olmanız durumunda eşinizden de izin almalısınız, bekarsanız böyle bir sorumluluğunuz yoktur.

Kürtajdan sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Kürtaj işlemi yaklaşık anesteziye başlangıç sürecini saymazsak 10 dakika kadardır. Kürtaj işlemi sonlandırıldıktan sonra 1 saat kadar hekim gözetiminde bekletilmeniz ardından eve dönerek günlük işlerinize dönebilirsiniz, hastanede yatmanıza gerek yoktur.

Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir mi?

Kürtaj muayenesinde kan uyuşmazlığı tespit edilmişse ilerleyen haftalarda risk oluşturmaması adına kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekmektedir.

Kürtajdan ne kadar sonra spiral takılır?

Kürtaj işleminden 1 hafta kadar sonra spiral takabilirsiniz.

Kürtajdan sonra banyo yapmak, havuza-denize girmek için ne kadar süre geçmesine ihtiyaç vardır?

Kürtaj operasyonu sırasında olduğu gibi sonrasında da enfeksiyon kapma riskine karşı temkinli olmamız gerekmektedir. Bu nedenle yaklaşık olarak  1 hafta kadar buna dikkat ederek, hekimimizin onayı olmadan bunları yapmamalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir