Kürtaj İçin Gereken Koşullar Nelerdir ?

Kürtaj İçin Gereken Koşullar Nelerdir
Kürtaj İçin Gereken Koşullar Nelerdir

Anne olmak her kadının en büyük hayallerinden biridir. Bu dönem herkes için güzel anılar yanında beraberinde bazı sorunları da getirir. Anne ya da baba adayları bu dönemde içinde çeşitli nedenler ile hamileliği sonlandırabilir. Kürtaj işlemi bu aşama da ortaya çıkıyor. Anne adaylarının hamileliği sonlandırmak için kürtaj olmaları belirli şartlar altında gerçekleşiyor. Bu şartlar gerek yasalar gerekse sağlık koşulları ile sınırlandırılmıştır. Şartları taşımayan anne adaylarının hamileliği sonlandırmasına izin verilmez. Doğru şartlar ve koşullar altında yapılmayan kürtaj çok büyük handikapların ortaya çıkmasına geri dönüşü olamayacak sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yasalar İle Kürtaj

Bundan birkaç sene öncesine kadar hamileliğini belirli bir süresine kadar herkese uygulanabilen bir işlemken artık bu durum yasalar ile belirli bir çerçeve içinde yapılabiliyor. Hiçbir sağlık biriminde yasarlın dışında kürtaj ile hamilelik sonlandırılamaz. Bu işlem ile ilgili yasalara uymayan kürtajı yapanda yaptıran kişilerde çeşitli yaptırımlar ile karşılaşır. Herhangi bir ay gözetmeksizin kürtaj işleminin gerçekleşmesi için anne adayının yaşam riski taşıması gerekiyor. Bu şartlar altında hamilelik kürtaj ile sonlandırılabilir. Doğum olacak süre içinde ise erken doğuma alınabilir. Anne adayının yaşam fonksiyonları ile ilgi bir risk söz konusu ise karar anneden tarafa kullanılır. 4 aydan büyük olmamak ile beraber doktor kararı ile çocuğun sağlık problemi yaşam riski raporlar ile kanıtladığı takdirde kürtaj işlemi yapılmaktadır.

Sağlık Açısından Kürtaj ve Süreci

Yasalar ile beraber sağlık açısından kürtajda bir sınır var. Çok ekstra tehlikeli bir durum söz konusu değil ise kürtaj için karar aşaması 16 haftadan az olmalıdır. 4 ayı geçmiş hamileliklerde kürtaj kesinlikle önerilmemektedir. Kürtaj işlemi çeşitli şekillerde hamilik süreci ve anne adayının sağlık şartlarına göre uygulanır. 4 aydan büyük olmayan bir anne adayının normal şartlarda şu an itibariyle kürtaj olması için bebeğin doğduktan sonra kalıcı bir sorun yaşama ihtimalinin ortaya çıkması gerekiyor. Böyle bir durum söz konusu ise bile burada karar anne ve babaya aittir. Bunun dışında işlem yapılamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir