Kürtaj İşlemi Sonrası Denize Girmek Doğru Mudur?

İyileşme Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj ameliyatı olarak bilinen ya da tıbbi olarak istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olarak adlandırılan kürtaj, oldukça önemli cerrahi bir müdahaledir. Tıbbi olarak zamanımızda gelinen seviyeyle birlikte artık gebelik sonlandırma işlemleri, sorunsuz, ağrısız ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ama bu kolaylık, pratiklik ve basitlik kesinlikle bizim adımıza, bir aile planlama yöntemi seçeneği olmamalıdır. Her ne kadar basit pratik olsa da bu işlem sonuçta bir cerrahi operasyondur, her cerrahi operasyonda kendi içinde riskler barındırmaktadır. Her operasyon vücudu yıpratacağı gibi enfeksiyon açısından riskler de taşımaktadır. Bu nedenle bebek aldırma işlemlerinde, kürtaj öncesinde, sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına dikkat edilmeli, steril ortamlarda kürtaj ameliyatının gerçekleştirmesine önem verilmelidir.

Kürtaj operasyonu sonrasında hasta, yaklaşık bir saat kadar süre ile hekim tarafından müşahede altında tutulması gerekir. Genel anestezinin etkisinin geçiş süresi bu zaman diliminden biraz daha fazla sürebilir, genel olarak hekim yapılan kürtaj ameliyatının hasta sağlığı açısından başarılı bir şekilde sonlandığını düşünüyorsa bu durumda bir sıkıntı olmadan kendisini evine gönderebilir. Hasta ameliyat sonrasında enfeksiyonlara açık hale geleceğinden, bu süreçten sonra hijyen kurallarına oldukça çok fazla dikkat etmesi gerekir. Operasyondan sonraki süreçte, mide bulantıları, baş dönmeleri, halsizlik gibi durumların görülmesi oldukça doğaldır ve bir süre sonra bu sıkıntılar da sonlanacaktır.

Kürtaj sonrası denize ne zaman girilebilir?

Kürtajdan sonra daha önce de bahsettiğimiz gibi vücudumuz enfeksiyonlara son derece açık bir hale gelecektir.  Bu süreçte enfeksiyon açısından bize risk oluşturacak şeylerden uzak durmamız gerekmektedir. Denize-havuza girmek, cinsel ilişki içerisinde bulunmak, vajinal olarak duş almak vb. gibi durumlar bunlardan bazılarıdır. İşlemden sonra yaklaşık olarak ilk iki hafta kadar süreyle cinsel ilişkiye girmemeniz, denize ve havuzunuza girmemeniz gerekmektedir. Bundan sonra doktorunuzun izni ile bu işlemleri, eskisi gibi devam edebilirsiniz. Her ihtimale karşı, 45 güne kadar gebeliğin devam etme riskine karşı, cinsel ilişki içerisinde bulunsanız dahi korunarak bunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Bu zaman diliminde, kürtaj işleminin öncesinde ve sonrasında psikolojik olarak kendinizi yorma ihtimaliniz yüksek bir süreç sizleri karşılayacaktır. Psikolojik olarak yorgunluğunuzun yanına bedensel yorgunluğunuz da eklenecek ve kürtaj ameliyatı sonrasında kendinizi dinlendirmeniz gereken bir dönem olacaktır. Biraz kendinize zaman ayırdıktan, psikolojik ve bedensel olarak eski gücünüze kavuştuktan sonra artık yavaş yavaş eski günlük alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz. İyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer konu ise, kürtaj ameliyatı sonrasındaki bir haftalık süreçten sonra, operasyonun akışının ve sağlığınızın kontrolü amacıyla gerçekleştirilecek muayene ile kontrole gitmeniz gerekmektedir. Bu muayene ile sağlığınızın bebek aldırma sonrasında nasıl seyrettiği takip edilecek ve normalin dışı durumlar tespit edilirse, hekiminiz tarafından müdahale edilecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir