Kürtaj İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işleminin operasyonel anlamda bilinmesiyle birlikte endişelerin bir kısmı giderilmiş olur. Çünkü kürtaj işlemi psikolojik açıdan da oldukça önemli bir durumdur. Hastalar sürekli araştırmalar yaparak endişelerini gidermeye çalışabilir ama hala da akıllarında çeşitli soru işaretleri barındırabilir. Kürtaj işlemi bittikten sonra da bu soru işaretleri hala hastaların kafalarını kurcalayabilir. Bu yazımızda sizlere bu noktalardan bahsetmeye çalışacağız.

Kürtaj işlemi sonrasında kanamalarınız olabilir, bu kanamaları adet kanamalarıyla karıştırmayınız. İlk 1 haftaki kanamalar genellikle kürtaj işlemi sonrasında kalıntıların dışarı atılmasıyla alakalıdır. Kürtaj işlemi sonrasında adet kanamaları 2-3 hafta sonrasında başlamaktadır.

-Bu bir haftalık kanalarda pet kullanılmalı, 2-4 saat aralığında değiştirilmeli ve tampon kullanılmalıdır.  Kusmalar ve bulantılar kürtaj sonrası olabilir bu sebeple hafif gıdalar tercih edilmelidir.

-Erken gebelik haftalarında uygulanan kürtaj işlemi başarılı sonuçlanmış gibi görünse de bazen bu gebeliğin devam ettiği görülebilir. Hem bu durumun önlenmesi hem de sağlığınız kontrolü adına kürtaj işleminin uygulandığı birinci hafta sonunda mutlaka hekiminize kontrole gidiniz.

Kürtaj işlemi sonrasında enfeksiyon kapma riskiniz oldukça fazlalaşacaktır. Bu sebeple enfeksiyon kapmanıza sebep olabilecek konularda dikkatli olmanız gerekecektir. Cinsel ilişkide bulunmak, havuz-denize girmek ve duş almak bunlardan bazılarıdır.

-Gebelikten en az 2 ay korunmanız önerilir kürtaj sonrası, cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmalısın.

-Hekiminizin size vermiş olduğu ilaçları aksatmayın ve normalin dışında hissettiğiniz olaylarda; aşırı kanama, yüksek ateş, kanamaların kokulu bir şekilde olması, kürtaj sonrası 45 gün içinde adet olmamanız gibi durumlarda hekiminize başvurunuz.

Soru-Cevaplar:

-Kürtaj kimler yaptırabilir?

18 yaşından büyük bekar ise kendi rızası ile, 18 yaşından büyük evli ise hem kendi hem eşinin rızası ile, 18-15 yaş aralığında ise ebeveynlerinin rızası ile, eğer 15 yaşından küçük ise işlemden bağımsız olarak kesinlikle adli kurumlara durumun bildirilmesi gerekir.

-Kaç haftaya kadar kürtaj olabilir?

Gebelik haftası hesaplanması ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır ülkemizde. Gebelik haftası başlangıç tarihi olarak, son adet gördüğünüz zamanın ilk gününü almalıyız ve ona göre hesaplamalıyız. Gebelik yasal olarak 10. haftaya kadar uygulanabilmekte ve 10. hafta da bu sürece dahil olmaktadır.

-Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Kesinlikle kürtaj işleminden sonra hekiminiz dahi belli bir süre geçtikten sonra bunu anlayamaz.

-Kürtajdan korkuyorum, düşük yaptırıcı ilaç kullanamaz mıyım?

Günümüzde bu soru ile oldukça fazla bir şekilde karşı karşıya kalmaktayız. Artık o sanılan eski yöntemler yok, artık ağrısız sızısız bir şekilde kürtaj operasyonunu gerçekleştirebiliyoruz. Bu nedenle korkmanıza sebep olacak bir durum ortada yok. Sakın ama sakın, kulaktan dolma bilgilerle, önerilen ilaçları kullanarak gebeliğin düşmesini beklemeyiniz. Bu olay sağlığınız açısından ciddi sorunlar doğurabilir.

-Kürtaj sonrası tekrar anne olmak istersem gebe kalabilir miyim?

İlk baştaki yazımızda da sizlere belirttiğimiz gibi çeşitli tıbbi sebeplerden ötürü ilk iki ay yeni bir gebeliğe karşı korunma öneriyoruz. Yeniden gebelik yaşamanızın bu süreden sonra herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bu süreci tekrar hatırlatmamızın sebebi bazı durumlarda 40-45 gün geçmesine rağmen adet görülmemişse –ki bunun sebebi kürtaj işlemi sırasında rahimde yapışıklık olursa- yeni bir gebelikte ölüm riski mevcut olabilir.

-Kürtaj fiyatlarına nereden ve nasıl ulaşabilirim.

Kürtaj işleminin operasyonel kısmından sonraki belki de en çok merak edilen kısmı budur. Rekabet kurulunun belirlediği kurallar çerçevesinde sizlere fiyatları sosyal medya üzerinden ulaştırmak yasaktır. Kurallara uyulmadığının tespiti yapıldığı takdirde konuyla yetkili olan Türk Tabipler Birliği tarafından yüksek miktarlarda cezalar verilmesi olasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir