Kürtaj Sonrası Alkol Alımı Yasak mıdır Etkileri Nelerdir?

Kürtaj ameliyatı geçiren bireyler, operasyon sonrasındaki kısa süre içerisinde kendisine çok dikkat etmesi gereken bir zaman dilimi geçirmektedir. Bu zamanda yiyecekleri, içecekleri gıdalara dikkat etmeli, yapacakları hareketlerin kendilerine zararlı bir şekilde geri dönmeyeceğini bilmelilerdir. Tıpkı bunlar gibi alkol kullanımına dikkat etmekte sağlık açısından önemlidir. Zaten normalde de tüketilmesi vücut açısından sıkıntıları olan alkolün, kürtaj sonrasında kullanılmasıyla kana karışması, o zamanlarda hali hazırda kanda bulunan ilaçların etkisiyle birlikte bulunacağından, mide bulanmalarına, kusmalara sebep olmasının yanında ağrılar getirebilir.

Kürtaj sonrası alkol

Kürtaj işlemiyle bebek aldırma operasyonu geçiren kadınlar, zaten vücutlarının zor bir operasyondan çıktığını bilmeli, bunun etkisinden vücutları kurtulana kadar yiyeceklerine, içeceklerine dikkat etmelidir. Anestezik ilaçların etkisinden dolayı vücudumuz normal sağlığına kavuşana kadar, onu zorlamamalı ve olabildiğince yağsız, baharatsız ve sindirimi kolay olan gıdaları tercih etmeliyiz. Bunlar içerisinde gazlı, asitli ve en önemlisi alkollü içeceklerden uzak durmalıyız.

Alkollü içeceklerin tüketimi devam ettiğinde hastalar hayatını riske atmakta ve şu gibi risklerle karşılaşması söz konusu olacaktır:

Kürtaj ameliyatı sonrasında, vücudunuzun en hassas olacağı dönemlerden biri olacağından, bu dönemde alkol alındığı takdirde sağlığınız açısından ciddi sorunları meydana gelmesi mümkündür.

-Aşırı alkol sonucunda karaciğer ve akciğerde meydana gelecek yıpranmalar meydana gelerek iç kanamalar tetiklenecektir ve adet kanamalarının gecikmesine sebep olacaktır.

-Fizyolojik açıdan kürtaj ameliyatı sonrasında vücudunuzun dengesini korumanız ve daha sonra tekrar hamile kalmak istediğiniz zaman, yeni bir gebelik adına rahminizin ve vücudunuzun sağlıklı olarak devamlılığını sağlamalısınız.  Aksi takdirde rahminizin zarar görmesiyle birlikte, bir sonraki gerçekleşecek gebelik ile birlikte, bebeğinizde kalıcı sağlık sorunlarının meydana gelmesi ve tekrardan kürtaj operasyonuna ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir.

-Alkol alınması ile birlikte, alkolün kan akımına karışması ile birlikte, kan akışını bozarak, kalbin kan pompalama düzenini bozacaktır. Ayrıca alkol midenizi de yakacağı için, mide kanaması ve mide delinmesi başlangıcı gibi riskler oluşturması da mümkündür.

-Bu tüketimin ciddi baş ağrılarına sebep olmasının yanında, solunum yollarında tıkanıklığa sebep olabileceği gibi nefes sorunu da yaşatacaktır.

-Kürtajdan rahme salgılanan besin hormonlarının dengesini bozacağı gibi, hastanın tekrardan iç kanama yaşamasını ve kusmalarının tekrar etmesi gibi olayları yeniden tetiklemektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün olaylar kürtaj işleminden sonraki takip eden haftada ya da ardından yapacağınız alkol kullanımı sonrasında gerçekleşmesi muhtemel olan sorunlardır. Sizler de doktorunuzun uymanız açısından söylediği kuralları özenle uygulamalı o uygun görmediği takdirde, bunun dışında işlemler yapmamalısınız. Çocuk aldırma işlemi oldukça ciddi bir cerrahi operasyon olması sebebiyle, sağlığınızı riske atmadan verilen kurallara uymalısınız. Sağlığınızın her şeyden daha önemli olduğunun farkına varmalı ve kalıcı hasarlara sebep olmamak adına, bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir