Kürtaj Sonrası Hamile Kalma Yöntemleri

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma Yöntemleri ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Küretaj işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz ve bir süre zarfının geçmesiyle birlikte vücudunuzun kendini toparlamasıyla birlikte eski sağlığınıza kavuştunuz. Kürtaj yaptırarak çocuğunuzu aldırmanıza sebep olan durumlar artık mevcut değil ve uygun şartlar altında yeniden hamile kalarak bu sefer doğumu gerçekleştirmek ve evlat sahibi olmak istiyorsunuz. Peki aklınızdaki, yaptırmış olduğunu kürtaj işleminin sizin kısırlığınıza sebep olup olmadığı sorusu var. Bu gibi sorularınızı gidermek ve sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmak adına, sizinle bu yazıyı paylaşıyoruz.

Kürtaj sonrası riskler

Kürtaj işlemleriyle anne karnındaki bebekleri aldırma işlemi, son zamanlarda istenmeyen hamileliklerde oldukça popüler olarak başvurulan bir yöntemdir. Bu operasyonların günümüzde oldukça pratik olması, basit olması ve başarıyla uygulanması sebebiyle, insanlar hamilelikleri önemsememeye, eğer hamilelik gerçekleşirse kürtaj ile aldırırız, düşüncesinde olmasına sebep olmaktadır. Bu düşünce tarzı çok yanlış bir biçimdir, kürtaj ile çocuğun aldırılması asla ve asla bir aile planlaması yöntemi olarak görülmemeli ya da doğum kontrol seçeneği olarak düşünülmemelidir.

Kürtaj işlemi ile istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması uygulanmasının, oldukça basit olduğunu söylemiştik. Eskiden uzun süren operasyonlar sonrasında, vücudun haftalarca kendini toparlanması beklenirdi. Şimdi ise kürtaj işlemiyle bebek alınma işlemi, gebelik haftasına göre değişmesine karşın, yaklaşık olarak en fazla 10 dakikalık bir kürtaj ameliyatı ile sonuçlandırılmaktadır.

Çocuk aldırma işlemlerinde her zaman riskler mevcuttur ve unutulmaması gerekir ki bu operasyon, gelişen teknoloji yardımıyla birlikte ne kadar uygulanabilir olsa da, sonuçta bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle hayati önem taşıyacak bu riskleri, en aza indirmek adına size de düşen görevler bulunmaktadır. Bu görevlerden bazıları, hastane seçiminde hijyen kurallarına bütünüyle uyan yerlerin seçilmesi, küretaj operasyonu ile bebek aldırma işlemini yapacak doktorun alanında yeterli şekilde uzman olmasına, yine küretaj operasyonunu yapacak hekimin sizin endişelerinizi gidererek, operasyonun öncesinde ve sonrasında sizinle ilgilenecek kişilerden seçilmesi sizin görevlerinizdendir.

Kürtaj sonrası hemen hamile kalmak mümkün müdür?

 Kürtaj ile istenmeyen gebeliğinizi sonlandırdınız ve artık uygun şartlarda yeniden hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Bu hususta hamilelik konusunda kürtaj operasyonu geçirdiğinizden sıkıntılar yaşayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak durum böyle olmamakla birlikte, eskisi gibi başarılı şekilde hamile kalabilirsiniz.

Küretaj işleminden sonra yeniden hamilelik yaşamak isteyen bireylerin dikkat etmeleri gereken konu, kürtaj işleminin etkilerinden tamamen kurtulup kurtulmadıkları olmalıdır. Çünkü 4-5 gebelik haftasından önce gerçekleştirilen kürtaj işlemlerinde, gebelik ultrason ile tam olarak görülemeyeceğinden, bu operasyonlar ne kadar başarılı bir şekilde tamamlandığı düşünülse de, küretaj işlemi yaptıran hastanın bir hafta sonra muayenehaneye gelerek yaptıracağı rutin kontroller sonrasında gebeliğin devam ettiği görülebilir. Bu gibi durumlarda hekim, hamileliğin devamını tespit ettiği takdirde, bir kez daha kürtaj operasyonu uygulayabilir.

Yapılacak bebek aldırma operasyonundan sonra hamileliğin devam edebileceğini sizlere söyledik. Erken hamilelik haftalarında gerçekleştirilen kürtaj operasyonunun etkisinden kurtulmak adına yaklaşık olarak 45 gün kadar beklenilmelidir. Bu süreçten sonra gerçekleştirilecek cinsel ilişkiler sonucunda hamilelik sağlanıp yeni bir çocuk edinmesi sağlanabilir.

Kürtaj sonrası ne zaman gebe kalınması doğrudur?

Belirttiğimiz gibi, erken gebelik haftalarında gerçekleşen kürtaj işlemlerinde, ultrason ile ceninin net olarak görülmemesi kaynaklı, ne kadar başarıya ulaşıldığı zannedilse dahi bazı zamanlarda hamileliğin devam ettiği çok nadir olsa da görülebilmektedir. Bu gibi durumların etkisinin tamamıyla bittiğine emin olmak adına, yapılacak küretaj operasyonundan sonra 40-45 günlük bir zaman diliminden sonra, yeniden bebek edinmelere yönelik çalışmalar gösterilebilir.

 Küretaj işleminden sonra vücudumuz enfeksiyon açısından, tam bir savunmasız hale geleceğinden ve cinsel ilişki de enfeksiyon kapmanıza sebep olabilecek önemli bir konu olduğundan, asla doktorunuzdan gerekli onayları almadan cinsel ilişkiye girmemeniz tavsiye edilmektedir.

Kürtajdan sonra hamile kalmak için yapılabilecekler

Öncelikle bilinmesi gereken husus, alanında uzman hekimler eşliğinde gerekli steril şartlarının sağlanmasıyla birlikte yapılacak küretaj işlemleri ile bebek aldırma işlemlerinin, yeniden hamile kalmak adına hiçbir risk oluşturmadığıdır. Bunun dışında yeniden hamile kalmak adına eğer ki daha önceden beri kullanıyor olduğunuz doğum kontrol yöntemleri varsa bunları hekiminizden yardım alarak bırakmanız gerekmektedir. Uzun süreliyse eğer bu doğum kontrol yönteminiz, etkisi yaklaşık olarak 2-3 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreçte atacağınız adımlar hekim kontrolünde olmalıdır.

Hamileliğin sağlanması adına önemli bir diğer unsur da kişinin psikolojik olarak kendini mutlu hissetme sürecidir. Bu süreçte kişi kendini ne kadar huzurlu, mutlu, yaşam enerjisi dolu olursa, salgılanacak hormonlarla birlikte, hamile kalma şansı da o denli artış gösterebilmektedir. Bunların yanında bazı etkenler gebe kalma ihtimalini düşürmektedir. Bunlar hormonal bozukluklara bağlı adet düzensizlikleri, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi etkenler olmakla birlikte, gebelik yaşama şansınızı düşüren faktörlerdir. Bu nedenlerden dolayı hamile kalmak istediğiniz zaman yapacağınız en sağlıklı işlem, öncelikle bir hekime muayene olarak, varsa almanız gerekli önlemleri, hekiminiz eşliğinde almaktır. Tespit edilen hamileliğinize etki edecek durumlar mevcutsa, tedavisi hekiminiz tarafından yapıldıktan sonra, sağlıklı bir şekilde yeniden hamile kalmanız mümkün olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir