Kürtaj Sonrası Rahim Genişler mi?

Kürtajın Vajinaya ve Rahime Etkileri Nelerdir?

Kürtaj sonrası vajina ve rahim

Küretaj işlemi, genellikle rahim içinde bulunan istenmeyen gebeliğe ait materyallerin alınması ile gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Günümüzde uygulanan küretaj işlemi ile sonlandırılan bu gebeliklerin uygulanma geçmişi, eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda bebek aldırma olarak halk arasında bilinen bu işlem ile, aşırı adet kanamaları olan hastalar da tedavi edilmekteydi.

Artık günümüzdeki yapılan küretaj operasyonları, oldukça basit bir operasyon olsa da, her cerrahi müdahalenin bulundurduğu riskleri, küretaj işlemi de barındırmaktadır. Hastalar tarafından bilinmesi gereken, kürtaj işleminin en önemli riski, kürtaj sırasında ve sonrasında karşılaşabilinecek enfeksiyon riskleridir. Bunun dışında hastalar kürtaj hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından ya da hastalar kürtaj hakkında yanlış bilgiler edinmelerinden ötürü, bu işlemden sonra vajinal olarak genişlemeye sahip olacaklarını düşünmektedir. Ancak böyle bir ihtimalin olmadığı bilinmelidir.

Kürtajdan sonra rahim genişler mi?

Ülkemizde küretaj işlemi için yasal sınırlar, gebeliğin ilk 10 haftalık süresi olduğu için bu haftalar arasında gerçekleştirilecek kürtaj operasyonu ile yapılacak bebek aldırma işleminde, rahmin genişlemesi yani rahmin gelişmesinden kasıt vajinal genişleme mümkün değildir. Küretaj, vajinanın boyutunu, şeklini ve benzeri şekillerde kendini etkileyen bir işlem değildir.

Çocuk aldırma operasyonu uygulanırken, bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan materyaller oldukça ince olmasıyla birlikte, vajinayı genişletecek bir etkiye sahip değildir. Rahimde genişlemenin gerçekleşmesi, yapılacak bir doğum ile birlikte gerçekleşebilmektedir. Açıklamak gerekirse, vajinayı genişleten şey, sanıldığı gibi küretaj işlemi olmamakla birlikte, bu durumu yapılacak doğum işlemi sağlamaktadır. Zaten mantıklı olarak düşünecek olursak, kürtaj işleminin ülkemizde yasal sınırlarının hamilelik sürecinin ilk 10 haftalık süresi olduğundan bahsetmiştik. Bu 10 haftalık süre içerisinde gebelik, haliyle vajinayı etkileyecek boyutlarda olmayacaktır. Bu durumda da bu gebeliğin vajinayı genişletmek gibi bir etkisinden söz edemeyiz.

Özetle, yapılacak küretaj operasyonlarının rahmi genişletme ya da daraltma gibi etkileri bulunmamaktadır. Bu etkileri yaratan şeyler, küretaj işleminin dışında uygulanan işlemlerdir.

Vajinal genişlemeye neler sebep olur?

 Genelde insanlar tarafından bilinen yanlış bilgilerin aksine küretaj operasyonunun, vajinal genişlemeye sebep olmayacağını sizlere anlattık.  Bunun dışında, vajinal genişlemeye sebep olan birçok etken olabilir. Bunlardan belki de en önemli vajinal genişleme etkisini yapacak olan, gerçekleştirilen normal doğumlardır. Yapılacak her yeni normal doğumla birlikte, vajinal olarak genişliğin artma riski daha fazla olmaktadır. Hamilelik, menopoz, aşırı kilolar, hormonsal ve yapısal bazı özellikler de vajinal genişlemeye sebep olabilecek diğer faktörlerdir.

Vajinal olarak genişlemeye sebep olan bu faktörler tespit edildiği zaman çeşitli yöntemlerle birlikte tedavisi mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda vajinal genişlik, kalıtsal olabileceği ve bu durumdan kaynaklanan bir genişlik olacağı unutulmamalıdır.

Vajinal daraltma mümkün müdür?

Günümüzde kadınların belki de vajinal anlamda en çok tercih ettiği operasyonlardan biri olan, vajina daraltma işlemine talep her geçen gün daha da artmaktadır. Çeşitli operasyonlar geçiren ya da bazı durumlarla karşılaştıktan sonra vajinal anlamda genişliğe sahip olan kadınlara, vajinoplasti adı verilen bir operasyon uygulanarak vajinal daraltma uygulanması mümkündür.

Her sağlıksal işlemi yapan kişilerin olması gerektiği gibi, vajinoplasti adı verilen bu işlemi uygulayacak kişilerin de alanında uzman hekimler olması gerekmektedir. Ciddi bir bölgede uygulanması gereken bu operasyonda, yapılacak yanlış işlemler sonucu hayati riskler mümkün olmakla birlikte, kalıtsal sorunların yaşanması da mümkün olabilmektedir. Genelde lokal anestezi etkisinde, bölgesel bir uyuşukluk sağlanarak yapılan bu ameliyat ile vajina girişinden itibaren yaklaşık olarak 4-5 cm’lik bir alanın daraltılması sağlanır.

Kürtaj Sonrası Rahim Genişler mi?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir