Kürtaj Sonrası Rahim Yapışıklığı

Kürtaj Sonrası Rahim Yapışıklığı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Teşhis Edilir?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, tıbbi açıdan uygulanması pratik olan yöntemlerle gerçekleştirilen bebek aldırma operasyonu, basit ve pratik bir şekilde, oldukça başarılı bir yüzdeyle ülkemizde gerçekleştiriliyor olmasına karşın, cerrahi bir müdahale olmasından dolayı bazı riskler her daim bulundurmaktadır. Bu risklerden biri olan rahim içi yapışıklık, yani tıbbi adıyla ‘’asherman sendromu’’, kürtajdan sonra oluşabilecek önemli risklerden biridir.

Kürtaj sonrası rahim içi yapışıklık (Asherman Sendromu)

Küretaj, eski çağlardan beri uygulanmasına ihtiyaç duyulan, çeşitli sebeplerle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemidir. Eski çağlarda uzun uygulamalar sonucu gerçekleşen ve ciddi sonuçlar doğurması muhtemel olan kürtajlardan sonra, artık zamanımızda uygulanan kürtaj operasyonları arasında oldukça önemli bir şekilde farklar bulunmaktadır. Artık günümüzdeki kürtaj işlemleri, yaklaşık olarak yarım saatlik bir kontrolden sonra, gebelik haftasına göre değişmesiyle birlikte, genel olarak en fazla 10 dakika kadar süren bir bebek aldırma operasyonuyla birlikte, bu işlem sonlanabilmektedir. Küretaj operasyonundan sonra, yaklaşık olarak 1 saate yakın hekim gözetiminde tutulduktan sonra, hekim tarafından herhangi bir sorun görülmüyorsa evinize gönderilirsiniz.

 Küretaj işlemi, genel anesteziyle yapılacağı gibi lokal anesteziyle birlikte de yapılabilir. Yapılacak ilk muayene sonrasında karar verilen anestezi yöntemi uygulanarak başarılı bir şekilde, kürtaj operasyonu sonuçlanır. Bahsettiğimiz gibi artık günümüzde çok başarılı sonuçlar veren bu operasyonda dahi bazı riskler mevcuttur. Bu risklerden biri, belki de en önemli olanı ‘’Asherman Sendromu’’ olan rahim içi yapışıklığıdır.  Rahim iç yapışıklığın bu denli önemli olmasının sebebi, hamilelik sırasında bebeğin rahim içinde tutunduğu kısımların buralar olmasıdır. Bu nedenle bu durumun devam etmesi sonrasında gerçekleşecek bir hamilelikte, bebek açısından ve anne açısından ciddi sağlık sıkıntılarının ortaya çıkması yüksek ihtimaldir.

Rahim içindeki tabaka ön ve arka yüzeyi olarak iki parçadan oluşmaktadır, her adet döneminde kalınlaşan ve vücuttan atılarak kendini yenileyen bu tabaka, küretaj sonrasında bazı nedenler ile tahriş olmuş ve zarar görmüş olabilir. Rahim içi yapışıkların, geç, az ve hiç adet görmemeye kadar uzanan belirtileri vardır.

Asherman sendromunun belirtileri

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan küretaj operasyonları sonrasında, rahim içi tabakanın kalın kısmı alınmış olur ve işlem sona erer. Bu işlem bahsedildiği gibi uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde bir sıkıntı yoktur ancak bebek aldırma işlemi, alanında yeterince uzman olmayan kişiler tarafından yapılırsa bu durumda, alınması gereken tabakanın yanında, asıl tabakaya zarar verilebilir ve rahim içi tabakanın zarar görmüş kısımları birbirine yapışarak artık görevini yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Rahim içi yapışıklık, kazıma yoluyla yapılan küretaj işleminden sonra görülür.

Son zamanlarda yapılmakta olan, bebek aldırma işleminde ise vakum yöntemi kullanıldığından ve bu yöntemle birlikte vücut içine yabancı bir madde sokularak kazıma yapılmadığından, rahim içi duvarlarına zarar verilmesi mümkün olmamakla haliyle de rahim içi yapışıklık görülmesi söz konusu olmamaktadır. Rahim içi yapışıklıkla karşılaşmak genellikle, eğer ki küretaj işlemini yapan hekimin yeterince alanında uzman olmamasıyla, 10 haftayı aşmış gebeliklerin alınma işlemi yapılırken ya da aşırı kanamaya dayalı olarak kürtaj işlemi yapılması gerekirse bu durum ile karşılaşılmaktadır.

Kürtaj sonrası yapışıklık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Kürtajı olduktan sonra rahim içi yapışıklığının meydana gelip gelmediği hakkında emin olmak istiyorsanız, bu durumun çözüm yolu adet döngüsünün takip edilmesiyle birlikte giderilebilir. En önemli belirtileri adet kanamalarının normal olduğundan az şekilde olması ya da kürtajdan sonra uzun bir süre geçmesine karşın adet kanamalarının görülmemesidir. Küretaj işleminden sonraki ilk hafta kanamalar ile karşılaşacaksınız. Bu kanamaların adet kanamalarıyla karıştırılmaması gerekmekte olup ve küretaj işleminden sonraki ilk adet kanamanızın yaklaşık olarak 4-5 hafta sonra olacağını bilmelisiniz. Eğer bu süreç içerisinde belirtilen süreler dahilinde, hala adet kanamanız gerçekleşmiyor ise hekiminize başvurarak bu anormalliğin neden kaynaklandığını öğrenmeli ve tedavisinin uygulanmasını sağlamalısınız. Ayrıca kürtaj sonrasında verilen adet söktürücü ilaçlar da, tedaviye yanıt veriyorsa, bunlar asherman sendromu belirtisi olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Asherman sendromu genellikle  günlük hayatınızı etkileyecek, size rahatsızlık verecek bir durum değildir.  Ancak bazı durumlarda rahim içi yapışıklık, hayatınızı olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Eğer asherman sendromu bu boyutlara ulaştıysa, şikayetlerinizi hekime başvurarak tedavinizi bir an önce gerçekleştirmeniz gerekir. İlerlemiş asherman sendromunun tespit edildiği durumlarda hastaya spiral takılarak ya da verilecek hormon takviyeleriyle birlikte bu durum, başarıyla tedavi edilebilir.

Asherman sendromuna kesin olarak tanıyı koymanız, yapılacak vajinal ultrasonografiyle yapılacak muayene sonucunda gerçekleşecektir. Yani her adet gecikmesinde rahim içi yapışıklığın olduğu söylenemez, bu başka durumların göstergesi de olabilir. Rahim içi yapışıklıkların tedavi edilmesinde en etkili yöntem ise histeroskopi ile yapılan,  rahim içinin vajinal yoldan optik bir cihaz aracılığıyla izlenmesidir. Hastalığının ilerlemişlik seviyesi dikkate alınarak yapılan bu tedavi yönteminde, eğer ki hastalık engellenemez boyutlarda ise oldukça etkili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir