Kürtaj Sonrası Spiral Ne Zaman Takılabilir, Küretaj Sırasında Takılabilir mi?

Spiral işlemi birçok ülkede oldukça etkin bir şekilde kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Peki kürtaj sonrasında spiral taktırmak isteyen kadınlar için bu ne zaman mümkün olmaktadır? Bu konu hakkındaki bilgilere ulaşmanız açısından bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kürtaj işleminden bahsetmemiz gerekirse, öncelikle kürtaj işlemi birliktelikler sonucu çeşitli istenmeyen nedenler ile yaşanan bu gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Alınması zor bir karar olan bebek aldırmaya yönelik olan bu kararda, psikolojik açıdan oldukça zor bir karar olmasının yanında geçirilecek operasyonda ne kadar kolay olsa da cerrahi bir operasyon olduğu için, her şekilde hayati riskler barındırmaktadır.

Gerekli durumlar dahilinde, kürtaj yaptırarak gebeliğin sonlandırılmasına karar verilebilir ancak kürtaj işlemi hiçbir zaman için doğum kontrol yöntemi olmamıştır. Bu nedenle siz de eğer ki bebek sahibi olmak istemiyorsanız, cinsel ilişkiye girerken korunmanız gerekmektedir. Çünkü vereceğiniz bu karar, hem ruhsal açıdan, hem bedensel açıdan önemli olmasının yanında, bir canlının hayatına dair bir karar olacağından çok gerekmedikçe bu ciddi aşamada karar kullanmak zorunda kalmamalısınız. Kürtaj ile çocuk aldırmak zorunda kalmamak için, doktorunuz kontrolünde bilinçli davranarak, uygun doğum kontrol yöntemlerine başvurmanız gerekmektedir.

Spiral taktırmak isteyen kadınlar, bu işlemi korkularından uzak bir şekilde, oldukça basit bir şekilde ve uzun süren etkisiyle birlikte gerçekleştirebilirler. Küretaj sırasında da spiral takılabilmesi konusunda bir sakınca görülmemesine karşın bazı hekimler tarafından, küretaj sonrasında spiral takılması için, yaklaşık olarak iki adet döneminin geçmesinin daha sağlıklı olacağı söylenmektedir.

Kürtajdan sonra spiral ne zaman takılır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi hekimler bu konuda ayrılıklar yaşayabilmektedir. Küretaj sırasında spiral takılabileceği gibi bazı durumlarda bu spiral takma işleminde sıkıntılar yaşanabilir. Çünkü kürtaj ameliyatı geçiren hastanın, bu işlemden sonra aşırı kanama ile karşılaşmasından sonra doktorun tercihi, takılan riayı çıkarmak yönünde olacaktır. Çünkü buradaki aşırı kanamaya sebep olan durumun, yapılmış olan kürtaj işleminden mi yoksa yakılan riadan mı kaynaklandığını, ancak bu şekilde anlayabilir.  Bu sebeple çeşitli operasyonlar uygulanması gerekir ve bu sizi psikolojik olarak rahatsız edilebilir.  En doğru karar, hem psikolojik açıdan sıkıntı yaşamamanız hem de beden sağlığınızı düşünecek olursak küretaj işleminden sonra spiral taktırmak olacaktır.

Spiral takılması konusunda, operasyonun geçirildiğinden sonraki adet dönemi en uygun zaman olacaktır. Bu süreçte vücut kendisini toparlayarak, hemen hemen eski gücüne kavuşacağı için, oluşabilecek risklerden uzaklaşılacaktır. Genellikle adet döneminin bitmesine yakın bir zamanda spiral takılmasının en uygun olduğu zaman olmasının yanında, hekimler adet döneminin 2. veya 3. Gününde de spiral takma işlemi uygulayabilmektedirler. Adet döneminde spiral takılmanın hekimler tarafından tercih edilmesinin nedenine gelirsek, bu dönemde kadınlarda hamile olma riski bulunmayacağı gibi duyacakları acı da azalacaktır. Bazı hekimler bunların dışındaki zamanlarda da gebelik riskinin olmayacağını anlarsa, bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Rianın yan etkileri ve tehlikeli olduğu durumlar

Ülkemizdeki spiral takma işlemlerinde elde edilen başarı yüzdesi oldukça fazladır. Buna karşın elbette her cerrahi müdahalede olduğu gibi spiral takma işleminde de bazı riskler mevcuttur. Takılan ria bazı durumlarda vücut ile uyum sağlamayabilir, vücut tarafından kabul edilmez ve yan etkiler baş gösterir. Ortaya çıkabilecek bu yan etkilerden bahsetmek gerekirse:

  • Aşırı ve şiddetli kanamalar, ağrılar
  • Adet gecikmesiyle birlikte şiddetli kramplar
  • Tansiyonunuzun normal seyrinden farklı olarak ilerlemesi, kalp çarpıntıları
  • Yüksek ateş ve vücutta titreme
  • Kötü kokulu kanamalar, bulanık akıntılar
  • Cinsel ilişki içerisinde bulunurken, erkek tarafından rianın hissedilmesidir. Bunun anlamı şudur, normalde ria erkeğin hissedebileceği bir kısımda değildir, eğer ki erkek tarafından hissedilebiliniyorsa bu durum rianın yerinden oynadığını gösterir.

Bu bahsettiğimiz konular ve dikkat edilmesi gereken detaylar, her insan için aynıdır diyemeyiz. Bazı hastaların vücutlarının direnci, diğer hastalarla bir olmamakta ve değişik etkiler göstermekte olabilir. Örneğin vücutlarına girecek bir cisme karşı dayanıklılığı olmayan kadınlarda, yan etkiler baş göstermesi oldukça fazla olacaktır. Bu yan etkiler, aşırı kanamalar ve olağan dışı adet sancıları ile karşı karşıya kalınması olabilir. Tercih olarak bu tarz şikayetlerin engellenmesi adına, progesteron salgılayan rialar tercih edilmektedir.

Progesteron salgılayan rialar tercih edildiğinde, rahim içi tabakasını incelttiği gözlendiğinden ve bu kısımda hamileliklerde bebeklerin tutundukları yer olduğundan çok büyük önem göstermektedir. Progesteron salgılayan rialar yerine bakırlı rialar tercih edildiğinde ise adet kanamaları yarı yarıya artış göstermektedir. Uzun süreli kan kayıpları olacağından, bakırlı riaları tercih eden hastalar düzenli olarak, demir ve hemoglobin testleriyle hekimlerce kontrol edilmelidir. Bu etkilerin ne zaman görülebileceği üzerine kesin zamanlar verilememekte, 2 ya da 3 ay içerisinde görülebileceği gibi daha geç ya da daha erken de görülebilir. Bu yan etkileri fark eder fark etmez, hekime başvurarak kontrol için gitmek faydanıza olacaktır, yan etkiler tespit edilmeli sonrasında ise gerekli tedavi yöntemleri geç olmadan uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir