Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman olur?

Kürtaj işlemi halk arasında genellikle ‘’bebek aldırma’’ olarak bilinse de, tıbbi açıklaması istenmeyen veya çeşitli şartlar sebebiyle sonlandırılması gereken gebeliktir.  İstenmeyen gebelikler bazen evlilik dışı, bazen evlilikle birlikte oluşmasının yanında bazen de bireylerin kariyer planlamasına yönelik planlarında yeni bir çocuğun bulunmamasından olabilir. Kürtaj işleminin günümüzde uygulaması oldukça basit ve pratik yoldur. Bundan dolayı kesinlikle, ilaç, iğne gibi çeşitli yollarla kürtaj olabileceğiniz fikrine kapılmayın. Bu gibi çeşitli yanlış girişimlerin sonuçları çok ağır bir şekilde olabilmekte, hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu konunun ciddiyetinin devlet de farkında olmakla birlikte çeşitli yasal sınırlandırmalar getirmiştir. Bu yasal sınırlamaların hepsinin önceliği insan sağlığı ve insanı korumak ile ilgili olduğu bilinmelidir.

Kanunen kürtaj süresi nedir?

Kanunen kürtaj işlemini yaptıracak bireyin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Kürtaj işlemi süreci gebeliğin 10. haftasına kadar olmakla birlikte gebeliğin 10. haftası kürtaj işlemine dahildir. Bunun sebebi ise her geçen gebelik haftasında yapılacak işlem biraz daha zorlaşmakta ve barındırdığı risk artmaktadır.

Kürtaj nasıl bir işlemdir ve nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi oldukça önem taşıyan bir işlemdir ve bu işlemin getirdiği psikolojik süreç önemlidir. Kürtaj işleminin uygulanmasına kesin olarak karar verildikten sonra hasta, muayene edilmek üzere kuruma gider. Burada çeşitli kontroller yapılarak, uygun adımlar atılır. Kürtaj işlemi için uygun zaman grubu 5-7 haftalar arasında olmaktadır. Kürtaj uygulanış olarak hem genel anestezi hem de lokal anestezi olarak ikiye ayrılır.  Genel anestezi hekimlerin daha çok tercih ettiği bir yöntem olup ağrısız sızısız bir operasyon geçirmenizi sağlamakla birlikte, lokal anestezi kısmı uyuşukluk sağladığından hafif bir sızı hissetmenize sebep olabilir.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Artık eskiden kullanılan yöntemler gibi uzun, yorucu ve sonrasında günler, belki de haftalar geçmesi gereken durumlara ihtiyaç yok. Kürtaj işleminin genel anesteziyle yapıldığını varsayarsak 10 dakikalık bir kürtaj operasyonu yapıldıktan sonra, işlem sonlandırıldıktan bir saat sonrasına kadar hastanın doktor gözetiminde beklemesinin ardından günlük işlerine devam etmek üzere evine dönebilir. Modern jinekolojide kullanılan vakum kürtaj ile, rahmin içerisine yerleştirilen plastik kanüller ile negatif basınç uygulanarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. Yalnız bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta plastik kanüllerin tek kullanımlık olduğu ve bunların yeniden kullanılmaması gerektiğidir.

Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman olur?

Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra özellikle ilk hafta hastanın kanaması olacaktır. Yalnız bu kanamaları yanılgıyla birlikte adet kanaması sanmak yanlış olur. Bu kanamalar kürtaj işlemi sonrasında rahimde kalan parçaların dışarı atılmasına yönelik olan kanamalardır. Kürtaj işleminin yapıldığı günü adet görülen bir gün olarak hayal edersek, bundan sonraki ilk adetiniz 4-5 hafta sonra olacaktır. Eğer ki bu süreç içerisinde; aşırı kanama, yüksek ateş, kötü kokulu kanama vb. gibi durumlarla karşılaşırsanız, doktorunuza başvurmayı unutmayınız aksi takdirde tahmin edilemeyecek durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kürtaj sırasında yaşanabilecek sorunlar nelerdir?

Herkesin de bildiği gibi ve yazımızın başından beri bahsettiğimiz gibi kürtaj operasyon olarak kısa ve kolay olmasının yanında konunun hakimi olmayan ve uygun şartlar altında yapılmayan işlemlerde hayati risk taşımaktadır. Kürtaj işlemi için sorun yaşamamak için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri hijyendir. Kürtaj sonrasında; enfeksiyon, rahim delinmesi, rahimde parça kalması, rahim içi yapışıklık gibi başarısız kürtajlarda sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Siz de sağlığınızın paradan ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak, kürtaj işleminin yapılacağı yeri ve kurumu özenle seçmelisiniz. Aksi takdirde hayatınız boyunca kalıcı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir