Kürtaj Teknikleri, Kürtajda Uygulanan Yöntemler

Kürtaj operasyonları artık günümüzde iyice artan talepler sonrasında detaylı bilgisinin elde edilmesi gereken operasyonlar arasına girmiştir. Birçok kurum ya da kuruluş bu talepler doğrultusunda kürtaj işlemini yapmaya başlamıştır. Bizlerin görevi bu işlemi yapabilecek doğru yeri ve kişiyi seçmemiz olmakla birlikte, bu konuda ciddi araştırmalar yapmalıyız.

Bunların yanı sıra kürtaj ameliyatları çeşitli teknikler altında yapıldığına değinmemiz gerekmektedir.

Dilatasyon ve kürtaj: Gebelik haftasının ilerlemesi ile birlikte, gebelik için rahim ağzı yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda rahim ağzı metal bujilerle birlikte dilatasyonu ile sonra da küret denilen metal cisimlerle, gebeliğin genişletilmiş rahmin içerisinden çıkarılması işlemidir. Dilatasyon sonrası vakum ya da karman kanülü de kullanılmaktadır.

Vakum aspirasyonu: Günümüzde hekimlerin en çok tercih ettiği kürtaj tekniklerinin başına, vakum yöntemi gelmektedir diyebiliriz. Elektrikli vakum ekstraktör denilen aletin ucuna takılan plastik kanüllerle birlikte rahmin içine sokularak ve negatif basınç uygulanarak gebeliğin dışarı çıkartılması sağlanır. Yapılan çalışmalar eşliğinde vakum yöntemi ile gebelik sonlandırma operasyonlarında devam eden gebelik oranı %0.24, içeride parça kalma oranı ise %5,4 olarak hesaplanmıştır.

Karman kanülü ile aspirasyon: Karman künü adı verilen ve zamanla bir plastik enjektörü andıran bu alet ile negatif basınç uygulanarak rahimde gebeliğin sonlandırılması sağlanır. Böylelikle gebeliğin karman kanülü ya da vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kürtaj için kullanılan kanüllerin, bir sonraki işlemde kullanılmaması gerekmektedir. Kanüller her işlemde yeniden açılmalı ve içinde sıvılar bulunan kavanozların içinden alınarak kullanılan kanüllerle eğer ki kürtaj operasyonu uygulanırsa bu durum AIDS, hepatit gibi hastalıkların bulaşmasına neden olur. Bu nedenle hastane ve hekim seçiminizi yaparken, bu aletlerin kullanımı hakkında gerekli bilgileri almış olmanız ve bu aletlerin ilk kez sizin için kullanıldığından emin olmanız gerekir.

Higroskopik dilatatörler: Rahmin ağzına yerleştirilerek rahmin açılmasını sağlayan bu aletler bir nevi rahmin mekanik dilastasyonundan farklı olarak daha az travmaya yol açarlar. Laminaria denilen bu araçlar bitki köklerinden yapılır ve steril bir hala getirilerek rahim ağzının açılmasında kullanılır. Bunun dışında sentetik higroskopik dilatatörler de yapılmıştır; bunlar dilipan ve lamicel olarak kullanılmaktadır.

Gebeliğin sonlandırılması açısından kullanılan teknikler düşünüldüğünde, geçmişten günümüzde kadar birçok yöntem kullanılmıştır. Eskilerden kullanılan yöntemler genellikle ağrı ve sızı verip, toparlanma süreci uzun olabilmekteyken, artık günümüzdeki kürtaj operasyonlarında kullanılan teknikler sayesinde, kürtaj operasyonları 10 dakika kadar bir sürede gerçekleşebilmekte, 1 saat kadar bir süre ile hekim gözetiminde kaldıktan sonra evinize dönerek günlük işlerinize dönebilirsiniz. Ayrıca bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı, sızı duymanız söz konusu değildir. Genellikle hekimlerin tercih ettiği gebelik sonlandırma yöntemi olarak vakum yöntemi kullanılmakla birlikte, bu yöntem genel anestezi ile kürtaj operasyonu gerçekleştirilmektedir.

1-Oksitocin uygulanması: Genellikle gebelik haftası küçük olan gebeliklerde, eğer ki sağlık şartları oluşmamış ve gebeliğin düşük yapılması gerekiyorsa bu maddeyi yüksek dozda kullanarak, gebeliklerin düşük yapılması sağlanmaktadır. Yine buna şekilde hamileliklerin başlatılması için gerekli sancının verilmesi içinde oksitocin uygulanması mümkündür.

2-İntraamniotik hiperosmotik solüsyon verilmesi: %30-40 oranında üre ve %20 salin çözeltisinin oluşturduğu bu çözelti, kateter yolu ile rahim içine amnios zarının dış kısmına verilmesi işlemidir. Çeşitli ciddi ölümcül riskler barındırdığından bu işlemden günümüzde vazgeçilmiştir.

3-Prostaglandin: Özellikle gebeliğin 3. Ayından sonra gebeliği sonlandırmak amacıyla kullanılan prostaglandinler ve anologları ciddi ölçütlerde günümüzde kullanılmaktadır. Prostaglandinlerin kullanım şekilleri:

a- Rahim ağzına yakın vajinanın arka tarafına yerleştirmek.

b- Rahim ağzı kanalına veya rahim içi alt tarafına bir kateter yardımıyla jel şeklinde kullanımı.

c- Ağızdan alınması.

d- Amniosentez yaparak bebeğin suyunun içine bırakılması

e- Kas içine yapılması

Progtaglandinler miad geçmesi vakalarında rahim ağzını olgunlaştırmak amacıyla, doğum veya sezeryan sonrası oluşan kanamaların kontrolünde, geç düşüklerin yapılmasında kullanılmaktadır.Vajinal yolla yapacağınızın uygulamaların, enfeksiyon olarak riskler barındırdığını bilmeli ve mutlaka bu tarz işlemlerin hastanelerde alanında uzman hekimler ile birlikte olması gerekir.

4-Antiprogesteron: Piyasada bulunan bu etken madde progesteron reseptörlerine bağlanarak gebeliğin sonlandırılmasında kullanılır.

5- Methotrexate: Erken gebeliklerin ve dış gebeliklerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir