Kürtaj Yasak mı?

Tıpta rahim tahliyesi olarak bilinen kürtaj, kadınlarda uygulanan cerrahi müdahalelerden bir tanesidir. Gebe kadının rahminde gerekli işlem yapıldıktan sonra bebeğin yaşamsal fonksiyonları sona erdirilir. Ülkemizde kürtaj konusunda çok uzun zamandan bu yana yapılan çeşitli tartışmalar söz konusudur. Kürtaja yasak uygulanması konusunda sık sık tartışmalar yapılsa da, yasal olarak kadınların şu an kürtaj yaptırma hakları vardır. Ancak bu durum çeşitli kurallarla sınırlandırılmıştır.

Kürtaj Yaptırmanın Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından kürtaj konusunda çeşitli kurallar koyularak bir sınırlandırma getirilmiştir. Şayet kürtaj yaptıracak olan kişi evli ise, bu durumda eşinin de rızası olması gerekiyor. Her iki taraf da onay vermediği sürece kürtaj işlemi yapılamaz. Ancak kürtaj yaptıracak kişi evli değilse, bu durumda kendi rızası olması yeterlidir. Kürtajı yapılacak kişinin reşit olmaması durumunda ise anne ya da babasından onay alınır. Reşit olmayan bir kişinin kendi başına bu işlemi yaptırabilmesi mümkün değildir.

Kürtaj yapılması konusunda herhangi bir kuralın uygulanmadığı çeşitli istisnai durumlar da vardır. Kadında tecavüz vakası mevcutsa, bu durumda herhangi bir kişiden onay alınmadan da kürtaj işlemi yapılabilir. Aynı şekilde doğacak olan çocukta gelecek nesilleri etkileyecek ciddi bir hastalık varsa, kontrollü olarak kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Yaptırmak Zararlı mı?

Kürtaj yaptırmak isteyen bir kişi, 10. haftaya kadar istediği takdirde kürtaj yaptırabilir. İlk 10 hafta içerisinde kürtaj yaptırmanın yaygın bir zararı ortaya çıkmaz. Ancak 10. haftadan sonra bebek belirgin bir şekilde büyüyeceği için, kürtaj yaptırmak hayati tehlike taşıyabilir. Yetkili devlet hastaneleri, çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığı sürece 10. haftadan sonra kürtaj yapmaz. Ancak istisnai durumlar söz konusu ise heyet kararı ile kürtaj yaptırma kararı alınabilir.

Yasal süreleri geçiren kadınlar, merdiven altı diye tabir ettiğimiz sağlıksız kurumlarda kürtaj yaptırmak isteyebiliyor. Ancak bu tarz noktalarda kürtaj yapılması tamamen yasak olduğu gibi, hayati tehlikeler de ortaya çıkarır. Yetkili kurumlarda kürtaj yaptırdıktan sonra doktorunuz gerekli olan tüm bilgilendirmeleri yapacaktır. Özellikle kürtaj sonrası oldukça önemlidir. Kullanılması gereken ilaçlar ve beslenme gibi birçok önemli nokta vardır. Kürtaj sonrası doktor kontrolünde kaldığınız sürece kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir