Kürtajdan Sonra Antibiyotik Alımı

Rahim içinden doku alınması anlamında olan kürtaj genellikle gebelik sondalandırılması olarak bilinir. İstenmeyen gebelik olduğunda ya da bazı sağlık problemleri nedeni ile tıbbi müdahale gerektiği durumlarda gebelik sonlandırmak için kürtaj işlemi gerçekleştirilir.

Kürtaj İçin En Uygun Dönem

Kürtaj işlemi için en uygun dönem son adet tarihine göre 5 ile 8 hafta arasında yapılan işlemdir. 5 hafta önce kürtaj yapılmasının uygun olmama nedeni gebelik kesesi görülmeyeceği için ve 8 haftadan sonrada cenin ve gebelik kesesi büyüdüğü için işlem sonrası ağrı ve kanama olabileceğinden uygun zamanlar değildir.

Kürtaj İşlemi Tekniği

Kürtaj işlemi lokal veya genel anestezi yöntemi olarak iki şekilde yapılır. Daha önce hiç doğum yapmamış yada yaptığı doğumu sezaryen ile yapan bayanların rahim ağızları kapalı olacağından kürtaj işlemi ağrısız olması için genel anestezi tercih edilirken lokal anestezi tekniğinde rahim ağzının her tarafına hastanın ağrı hissetmemesi için anestezi ilaç enjekte edilerek uyuşması sağlanır. İşlem yaklaşık 3-5 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve işlemi yapan uzmanın uygun görmesi durumunda kürtajdan sonra antibiyotik alımı için reçete yazılır.

Kürtaj Sonrası İlaç Kullanımı

Kürtaj işlemi tamamlanır tamamlanmaz daha sonra ağrı olmaması için kalçadan iğne veya makattan bir fitil yolu ile ağrı kesici uygulanır. İşlemden sonra herhangi bir pansumana gerek yoktur. Ancak kürtajdan sonra antibiyotik alımı ağrı kesici ya da uygun görüldüğü taktirde kanama azaltıcı ilaçlar kullanımı önerilebilir. Antibiyotik kullanımının amacı daha sonra herhangi bir enfeksiyon gelişmesini önlemek amaçlıdır. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli nokta kürtaj sonrası kanamayı azaltacak aspirin türü ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kürtaj sonrası diğer önemli bir konu ise eğer kan uyuşmazlığı varsa (RH uygunsuzluğu) anti-d yani kan uyuşmazlığı iğnesi de yapılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işleminden ortalama 2 saat sonra hafif yiyecekler alınabilir. Ancak 2-3 hafta gibi bir süre havuz, deniz, küvette banyo yada jakuziye girilmesi enfeksiyon oluşması nedeni ile uygun olmaz. Bunun yerine hafif ılık bir su ile ayakta duş almak gerekir. Ayrıca 1-2 hafta cinsel ilişkiye girilmesi de rahim normal sağlığına kavuşana kadar doğru olmayan bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir