Kürtajdan Sonra Oluşan Ağrılara Çözümler

Kürtaj, tıptaki ismi ile “Dilatasyon Küretaj” gebeliğin 3 aylık döneminde rahimde gebeliği tahliye etme işleminin en uygun şeklidir. Rahimde oluşan delinme ile kan kaybı oluşur, buda düşük demektir. Gebeliğin kaybından sonra gerçekleşen cerrahi işlemdir. Gebeliğin 12. Haftasında uygulanmaktadır. Hasta için orun teşkil etmiyorsa, genellikle hastaneler, klinikler, hekim muayenesi uygulanacaktır. Ülkemizde kürtaj yapılması için, 18 yaşını aşmış ve eş tarafından izin alınması gereke, herhangi bir aksilik olmasa 10. Haftada kürtaj yapılması uygundur.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Ağrılı bir işlem olduğundan, lokal anestezi ile uygulanır veya hasta isterse genel anestezi uygulanır. Lokal anestezide tok, genel anestezide aç olmanız gerekir. Jinekolojik muayenede olduğu gibi, muayene masasına yattıktan sonra, doktor uygun pozisyon için yardımcı olacaktır. Vajinaya spekulum yerleştirilir, içi solüsyonlar ile silinir, serviks çevresine anestezi ilaçları uygulanır. Rahim ağzını genişletme uygulamasından sonra, kalem büyüklüğünde plastik tüp olan kanül isimli alet rahim ağzından içeriye geçirilip, rahme yerleştirilir. Bu kanülü fetüs ile plesantal materyali yani vakumla çekilir. Vakum enjektörüne veya bir vakum makinesine bağlanır bu işlem bitirilir. Bu işlem sayesinde rahimde kasılma oluşur ve kan kaybı azalmaya başlar. Kürtajdan sonra doktor gerek görürse küçük kaşığı andıran bir cerrahi aletle rahimde kalan tüm fetüs parçalarını temizler.

Kürtaj Ağrıları

Kürtajdan sonra ağrı hissedilmesi ve olması normaldir. Kürtaj yaptıranların %90’ında ağrı sorunu yaşanmaktadır. Bazı kadınlarda ise ağrı 1 saat içerisinden dinebilir. Buda her kadının biyolojik yapılarına bağlıdır. Kasık bölgesinde, adet sancıları gibi ağrılar ile hafif sancılar olacaktır. Kürtaj sırasında baygın olan kadın ağrıyı acıyı hissedemediğinden, uyandığında acıyı hissetmesi normaldir. Kürtajdan sonra vücutta, kusma, şiddetli ağrı, kanama gibi tepkiler verebilir. Ağrılara bitkisel olarak, ısırgan otu çayı önerilir bu çay demir miktarını çoğaltacaktır. Aslanpençesi otu kürtaj sonrası ağrı için iyi bir ilaç olacaktır. Genellikle doktorlar, kürtajın ardından ağrı kesici ilaçlar verirler. Fakat ilaç yazarken, ağrı kesicilerin hafif olanları yazılır. Kanama olmaması için dikkatli seçerler. Ancak doktorunuzun yazdığı ilaçlar ağrıya en iyi çözüm olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir