Kürtajdan Sonra Yapılmaması Gerekenler

Kürtajdan Sonra Yapılmaması Gerekenler

Her kadının hayatının bir döneminde mutlaka sorunlu zamanlar olabiliyor. Kürtajda tam olarak böyle zamanlardan biridir. Kürtaj istenmeyen gebelik durumlarında yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlemin yapılabilmesi için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekiyor. Öncelikle kürtaj yaptırmayı düşünen hanımların gebelik süresinin yasal standartlar çerçevesinde olması gerekiyor. Yasal olarak ayı geçen bir gebelik kürtaj işlemi ile sonlandırılamıyor. Aynı şekilde yine kürtaj işlemi yapılmadan önce mutlaka gebe olan hanımın sağlık durumunun bu işlemi kaldırıp kaldıramaması çok önemlidir. Sağlık durumunuz iyiyse ve gebelik sürenizde kürtaja uygunsa bu işlemi uzman doktora başvurarak yaptırabilirsiniz. Ancak kürtaj sonrasında mutlaka dikkat etmeniz gereken durumlar bulunuyor.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj yaptırmak isteyen hanımların hem öncesinde hem de sonrasında dikkat edeceği durumlar bulunuyor. Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra 1 hafta ya da 10 gün kadar kanamanız olma ihtimali var. Bu kanama ilk günler olmayıp daha sonraki günlerde de olabilir. Az veya çok olması kişinin vücut yapısına göre değişebilir. Kürtaj kanaması esnasında kesinlikle tampon kullanılmaması gerekiyor. Böyle zamanlarda pet kullanılması ve birkaç saate bir değiştirilmesi öneriliyor. Cinsel ilişki doktorun iznine kadar olmamalıdır. Bu konuda çiftlerin mutlaka özenli davranması gerekiyor. Kürtaj işlemi yapıldıktan iki süresince yeniden gebe kalmamaya özen gösterilmesi gerekiyor. Bu durum tıbbi açıdan oldukça önemli bir durumdur. Kürtajdan sonra hemen gebelik testi yapmanıza gerek yok. Çünkü gebelik testi kürtajdan hemen sonra negatif sonuç vermiyor. Doktorun sizlere verdiği ilaçları da kullanmamazlık etmemeniz gerekiyor. İlaç kullanımına mutlaka dikkat etmeli ve her ilacı gerektiği şekilde kullanmalısınız.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj hassas bir işlemdir. Bu işlemden sonra kadınların kendilerine daha da fazla dikkat etmesi gerekiyor. Kürtaj işlemi bittikten sonra aynı gün içerisinde evinize gidebilirsiniz. Ilık bir duş alarak dinlenebilirsiniz. Kürtaj işlemi çok uzun süren bir işlem değildir. Ancak sonrasında ağrılarınız ve sızılarını olabilir. Böyle zamanlarda doktorun sizlere verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Kürtaj işleminin hemen sonrasında ağır yemekler yerine biraz daha hafif olan çorba türü yemeklerle beslenmeniz mide bulantısını önleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir