Kürtajın Riskleri Nelerdir? Kürtaj Sonrası Yaşanabilen Olumsuzluklar

Kürtaj işlemi günümüzde, eskiden kullanılan yöntemlerin aksine oldukça pratik ve kolay bir yol ile uygulanmaktadır. Yalnız bu konuda sizin birinci derecede sağlığınızın önceliği düşünme konusunda aktif olmanız gerekiyor. Yani şunu demek istiyoruz, eğer ki çeşitli sebepleriniz doğrultusunda kürtaj işlemi yaptırmaya karar verdiniz, bu işlemi yaptırmak için uygun yerleri araştırırken önceliğiniz fiyatları değil sağlığınız olmalıdır. Aksi takdir de konusunda uzman olmayan ve yeterli derecede steril ortamları barındırmayan yerlerde yapılacak kürtaj işlemi sağlığınızda, hayatınız boyunca kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Kürtaj işlemi sırasında gerçekleşebilecek riskler mevcut olmakla birlikte, bu risklerin bir kısmı da kürtaj işleminden sonra gerçekleşmektedir. Peki bu riskleri nasıl anlatabiliriz?

Enfeksiyon:

Sizlere az önce de bahsettiğimiz gibi seçeceğiniz hastanelerin yüksek seviyede hijyen kurallarına uyuyor olması gerekmektedir. Bunun dışında kürtaj işleminden sonra vücudunuzun mikroplara karşı savunmasızdır. Bundan dolayı yapacağınız işlemler doktor gözetiminde olmalıdır. Cinsel ilişkide bulunmak, denize-havuza girmek ve duş almak gibi işlemler bunlardan bazılarıdır.

Gebeliğin devamı:

Yapılan kürtaj işlemlerinde başarılı sonuç alındığı düşünülse de 5. haftaya ulaşmamış gebeliklerde bu işlemde bazı durumlarda gebeliğin devam ettiği görülmüştür. Kürtaj işleminden sonraki birinci hafta kontrolünde ultrason ile hekim tarafından tespit edildikten sonra, gebeliğin devamı yapılacak yeni bir kürtaj işlemi ile sonuçlandırılmaktadır.

Perforasyon (rahim delinmesi):

Gebeliğin ilerleyen her haftasında, rahim biraz daha yumuşaklaşır. Normal bir dişi bireyin rahmine göre, gebelik yaşayan dişi bireyin rahmi daha yumuşaktır. Bundan dolayı kürtaj işlemi sırasında yapılacak dikkatsiz ve sert bir hareketin sonucunda rahim delinebilir. Rahmin delinmesi oldukça ciddi bir sonuç doğurabilir. Hekim tarafından rahmin delindiği fark edilirse işlem durdurulmalı ve hasta gözlenmeye başlanmalıdır. Kanamanın durumuna göre ameliyata kadar bu işlem devam edebilmektedir.

Rahim içi kan birikmesi (hematometra):

Genellikle  haftası ilerlemiş gebeliklerde ve yaşlı bireylerde görülmektedir. Kürtaj işlemi sonrasında rahim toparlayamaz ve kapanan rahim ağzı ile birlikte içinde kan birikmesiyle gerçekleşir.  Bu problem rahim ağzının buji ile açılmasıyla çözülmektedir ve ayrıca hastanın ilaçlarla ağrısı aza indirilmektedir.

Parça kalması (rest plasenta):

Kürtajdan sonra ilk hafta kanamalarınız olacaktır. Bu kanamalar tamamıyla işlem sırasında kalan parçaların dışarıya atılmasıyla ilgilidir, adet kanamalarıyla herhangi bir ilgisi yoktur. Eğer ki bu kanamalar çok şiddetli bir şekilde olmaya başladıysa hekiminize başvurmaktan kaçınmayınız.

Başarısız kürtaj:

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, kürtaj işleminde başarıya ulaşma oranı oldukça yüksektir ama buna rağmen hala bazı operasyonlarda başarısız ile sonuçlanmaktadır. Başarısızlıklar ile sonuçlanan operasyonlardan sonra hekimin önereceği ilaçlar ve tedavi yöntemleri doğrultusunda hastalar uygun sağlık koşulları sağlandığında tekrardan kürtaj işlemini yaptırabilir.

Asherman sendromu (yapışıklık):

Kürtaj sonra rahim içi duvarlarda yapışıklık meydana gelebilir. Bu kısımlar bebeklerin tutunacağı kısımlar olduğundan, bir sonraki gebeliği etkilemektedir, kısırlığa neden olabilir. Bu hastalık adet miktarının azalması ya da hiç görülmemesi gibi durumlarla anlaşılabilir. Hastalık fark edildikten sonra rahmin iç dokusuna gerekli ilaçlar uygulandıktan sonra, gerekirse histeroskopi uygulanabilir.

Anestezinin riskleri nelerdir?

Genel anestezi, lokal anesteziye göre daha çok hekimlerin tercih ettiği bir yöntem olmakla birlikte ağrısız bir yöntemdir. Lokal anestezi de kısmi uyuşukluk sağlandığı için, operasyon sonrasında ağrı hissedilebilir, bunlar da gerekli ilaçlarla tedavi edilmektedir. Eğer ki ilaçların dahi tedavi edemediği bir ağrı hissederseniz doktorunuza başvurunuz.

Lokal anestezi sırasında, rahmin açılması sırasında, hastanın duyacağı ağrıya yönelik bayılması, tansiyonun düşmesi, fenalık hissi gibi durumlar oldukça sık görülmektedir. Bu durumlar gerçekleşirse  öncelikle oluşan bu durumun giderilmesi sağlanır ondan sonra operasyona devam edilir. Lokal anestezi ile yapılan 7. ve daha fazla gebelik haftasındaki kürtaj işlemlerinde bu durum görülebilmektedir.

Genel anestezide ise hastanın kullandığı ilaçlar varsa daha önce geçirdiği hastalıklar ve yaşı öğrenilmeli eğer ki bir risk barındırmıyorsa genel anestezi uygulanmaktadır. Bunların dışında genel anestezi en çok tercih edilen yöntem olmakla birlikte, risklerin en az olduğu bir yoldur. Kürtaj işlemi genel anestezide yaklaşık 10 dakika kadar sürmekle birlikte, operasyon sonrasında 1 saat kadar hasta hekiminin kontrolünde bekledikten sonra, hekiminin onayı doğrultusunda evine gidebilir ve günlük işlerine devam edebilir.

 Kürtajdan sonraki aşağıdaki durumlar gerçekleşirse doktorunuza danışın:

Kürtajın ilk haftasında kanama haddinden fazla gerçekleşiyorsa ya da 15-20 gün geçmesine rağmen bu kanama adet kanaması kadar oluyor ise,

-Şiddetli bir şekilde ağrınız,  mide bulantınız, baş dönmeniz oluyor ve bu durumlar ilaçlarla dahi tedavi edilemiyorsa,

-Ateşiniz yükseliyor ve gerçekleşen kanamalar kokulu bir şekilde oluyor, kasık ağrılarınız gerçekleşiyorsa

-Genellikle 5. haftadan önceki kürtaj işlemlerinde, gebelik belirtileri devam edebilir. Bu gibi gebelik belirtilerinin devam ettiği durumlarda,

-Kendinizi psikolojik açıdan huzursuz, mutsuz hissediyorsanız, bu ve bunlar gibi durumlarda hekiminize başvurmaktan kesinlikle tereddüt etmemeniz gerekmektedir.

Önceliğin para değil önceliğin sağlığınız olduğunu bilmeniz gerektiğini ve sağlığınızda kalıcı hasarlar olmaması adına bu konuda dikkatli olmanızı bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir