Lokal Anestezi ile Kürtaj

Günümüzde pek olarak duymasak da eskiden en çok kullanılan anestezi tekniği lokal anestezidir. Ayaküstü yapılan küçük işlemlerde lokal anestezi kullanılırken kürtaj işlemi için de lokal anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi ile bölgesel bir uyuşukluk sağlanmasından ötürü kürtaj operasyonlarında lokal anestezi yapılırsa eğer işlem sonrasında genel anesteziye göre biraz daha sızı, ağrı duyulabilir.

Lokal anestezi ile kürtaj işleminin tercih edilmesinin sebebi olarak hastaların alışagelmişin dışına çıkmaktan korkması, kürtaj işlemi yapılırken bu ana tanıklık etme istekleri ya da hastaların işlem sırasında uyumaktan korkması ve bir daha uyanamayacağını düşünmesi gibi sebepler olabilir.

Lokal anestezi uygulanmasına kürtaj operasyonu için karar verildiyse, kürtaj işleminin başlamasından yaklaşık olarak 3-5 dakika önce lokal anestezi uygulanır. Hasta uyanık olacağından ötürü işlem adımlarında hasta ile sohbet ederek durumun gidişatı hakkında bilgi alınabilir. Tam olarak lokal anestezi etkisini göstermeye başladığı zaman operasyona başlanılabilir. Eğer ki hastanın ağrısının lokal anestezi işlemi uygulanırken ağrısı çoğalırsa, işlem sonlandırılarak genel anestezi ile işlemlerin devamı sağlanmalıdır. Bizler de bu ağrının en az seviyeye indirilebilmesi adına, kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak yarım saat önce ek olarak bir kalçadan yapılan iğne ile hastanın işlem sırasında çok daha rahat bir şekilde bu uygulamayı tamamlamasını hedefliyoruz. Lokal anestezi sırasında ek ilaçlar ve anestezi doktoruna bir ücret verilmediği için genel anesteziye göre daha fazla uygun bir fiyata gelmektedir.

Kaç haftaya kadar olan gebeliklerde lokal anestezi uygulanabilir?

Ülkemizde kürtaj konusunda yasal süre 10 haftadır. Bu sürenin belirlenmesin de etken olan durum kesinlikle öncelikle insan sağlığının düşünülmesidir. İlerleyen haftalarda gebelik kürtaj işleminin uygulanmasının artık çok zorlaşacağı durumlara gelecek ve bu insan sağlığı açısından tehdit oluşturacaktır. Bu nedenle bu süreç içerisinde yapılacak işlemlerin ağrısız ve kolay bir şekilde olması sağlanabilmektedir. Hastanın da önce doğum yapmış olması, gebelik yaşının ileri olmaması ve buna benzer durumlarda lokal anestezi ile yapılan kürtaj işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleşmesi sağlanabilir.

Lokal anestezi, genel anesteziden daha mı iyidir?

Lokal anestezi genellikle eskiden kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir ancak teknolojinin gelişmesi, bilimin ilerlemesiyle birlikte artık günümüzde genel anestezi hekimler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Genel anestezi yöntemi lokal anesteziye göre biraz daha pratik ve kolay yoldur. Lokal anestezi ile bölgesel bir uyuşukluk sağlandığından operasyon bittikten sonra uyuşukluğun geçmesiyle birlikte ağrı ya da sızılar duyulabilir. Bunlar doktorunuzun vereceği ilaçlar doğrultusunda geçmesi mümkün olan ağrılar olacaktır. Eğer ki ağrılarınız verilen ilaçlara rağmen hala devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genel anestezi sırasında hasta uyutulduğundan dolayı herhangi bir ağrı, sızıya tanıklık etmeden işlem bitirilmekte, hatta aynı gün günlük işlerine devam etmesi mümkün olmaktadır.

Lokal anestezi ile yapılan kürtaj fiyatı neden düşüktür?

Lokal anestezi ile yapılan kürtaj fiyatının, genel anesteziyle yapılan kürtaj fiyatına göre düşük olmasının sebebi anestezi doktoruna ve anestezi için gerekli ilaçlara ek ücret verilmediği için daha düşük olmaktadır.

Lokal anestezi ile kürtaj yapıldığında en sık karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Lokal anestezi yapılırken bölgesel bir uyuşukluk sağlanacağı için, anestezi ilacının rahim ağzına yerleştirilmesi sırasında rahim ağzı cerrahi bir aletle sabitlenir. Lokal anestezinin belki de en sıkıntı yaratan kısmı burasıdır. Çünkü hasta bu aşamada sinirleriyle birlikte oldukça fazla uyarıldığı için ağrıdan dolayı bayılan, tansiyonu düşen, ateşi yükselen bireylere rastlanmaktadır. Doktorunuzun gerekli müdahaleleriyle birlikte bu durumda belli bir süre sonra başarıya ulaşılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir